zdroj: pixabay.com
Kouření

Přestat kouřit - novoroční předsevzetí, na které není dobré být sám

Veronika Tůmová
16.01.2019

Kouření - zhoršuje vaši kondici, zatěžuje vaši peněženku, obtěžuje vaše okolí. Je to zlozvyk, který zkrátka nemá žádná pozitiva. Jak se ho konečně zbavit? Nový rok je k tomu ideální příležitost. Rozhodli jste se znovu zabojovat, i když už máte za sebou pár neúspěšných pokusů?

Kouření způsobuje celou řadu zdravotních potíží a vážných nemocí. Má prokazatelně velký vliv na vznik rakoviny a je rovněž dokázáno, že zkracuje život člověka až o 15 let. Podle názorů odborníků je však šance na odvyknutí bez pomoci lékařů poměrně nízká.

Jak přestat kouřit? Chce to přípravu!

Přestat kouřit patří k nejčastějším a zároveň k nejčastěji nedodrženým novoročním předsevzetím. Každý rok s kouřením skutečně přestane jen zanedbatelné procento kuřáků, kteří nevyhledali odbornou pomoc. Přesto se o to můžete úspěšně pokusit i sami, vždy je ale lepší mít po boku stejně odhodlaného partnera nebo partnerku. Podle odborníků je nejčastějším problémem fakt, že na proces odvykání nejsou lidé dostatečně připraveni. Celkem tři z pěti kuřáků se prý k cigaretám vrací už koncem ledna. Jak tedy překonat sám sebe a konečně uspět?

Odvykání neodkládejte a udělejte si přesný plán

V kalendáři si zakroužkujte daný den, kdy chcete začít s odvykáním a ten dodržte. Nemá cenu věc odkládat, pokud to chcete brát skutečně vážně. Přestože cigareta pro vás dosud znamenala relax, dalším bodem bude právě nalezení jiného způsobu odpočinku. Stačit budou i jednoduchá dechová cvičení, soustředění se na nějakou činnost, rychlá procházka apod. Vyčistěte svou domácnost i pracoviště od cigaret, popelníků a zapalovačů. Důležité je překonat chuť na cigaretu, kterou všechny tyto kuřácké propriety podporují.

Zapojte do svého odvykacího plánu rodinu i přátele, jejich podporu budete potřebovat

Alespoň na začátku vašeho odvykání byste měli přijít jen minimálně do styku s lidmi, kteří kouří a kouřit chtějí. Bez ostychu si vyžádejte pomoc své rodiny a blízkých. Pokud jsou mezi nimi kuřáci, mohou vám pomoci právě tím, že nebudou kouřit ve vaší přítomnosti a nebudou vám nabízet cigarety. Pokud se u vás objeví abstinenční příznaky ve formě typické podrážděnosti, měli by pochopit váš stav. Příznaky po několika týdnech odezní a vy tak poznáte, že jste na dobré cestě. Omezit nebo raději úplně vysadit byste měli také alkohol. Riziko ztráty sebekontroly a toho, že si k pivu nebo dvojce vína znovu s chutí zapálíte, je bohužel příliš velké.

Už si v odvykání kouření nevěříte? Svěřte se do rukou odborníků

Po celou dobu svého bohulibého snažení mějte na paměti, proč vlastně chcete přestat kouřit. Děláte to především pro sebe, ať jsou další důvody jakékoliv. A pokud na poprvé selžete, držte se hesla, že co vás nezabije, to vás posílí. Dopřejte si čas na další přípravu a zkuste to znovu. V případě, že další pokusy dopadnou stejně a vaše vůle už nebude důvěryhodným partnerem, obraťte se na odborníky. Pomohou vám s efektivním plánováním odvykání i s nelehkým zvládnutím vážnějších abstinenčních příznaků.

Kouření - způsobuje deprese, nebo je tlumí?

Zdroj: Zeny.cz, Blesk.cz, Vzpravy.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Klouby v zimě - proč potřebují zvýšenou péči a jak ji nezanedbat?
Přemíra stresu a vytížení aneb když organismus říká - dost!

Další články