Inkontinence

Inkontinence nemusí být tabu

Blanka Barešová
20.02.2009

Neschopnost organismu udržet moč nebo-li inkontinence je velice rozšířeným problémem. Dokonce častějším než astma či deprese. Stejně tak častý je i stud lidí, zejména pak žen, aby vyhledali odbornou pomoc.

Urolog nebo urogynekolog před zahájením léčby provede speciální vyšetření, podle kterého se stanoví přesná příčina onemocnění.

 

Hlavní příčiny inkontinence nejčastěji bývají dvě:

1. Ochabnutí svalů pánevního dna (stresová inkontinence)

Je to nejčastější typ inkontinence a jde především o ochabnutí kruhových svalů, které tvoří „svěrač“ a uzavírají močový měchýř a dále jde o svaly pánevního dna, které „drží“ orgány v malé pánvi na svém místě. Ochablé svaly mohou ztratit svou pružnost a pevnost např. po těžkých porodech nebo nadměrné a dlouhodobé fyzické zátěži. K neovladatelnému úniku moči dochází například při doskoku, kýchnutí, zakašlání, běhu, zvednutí těžkého břemene nebo natáhnutí se do výšky např. při věšení prádla.

U této příčiny inkontinence je důležitou součástí léčby fyzioterapie – posilování svalů pánevního dna. Fyzioterapeut doporučí soubory cviků, které je dobré provádět pravidelně. Pravidelné cvičení svaly pánevního dna posílí a zpevní. Je to velmi efektivní způsob léčby a má překvapivé výsledky. Pacientky mohou zaznamenat zlepšení potíží již po třech měsících nebo i dříve v některých případech později. Velice záleží na trpělivosti a opravdu každodenním posilování. Příjemným vedlejším efektem cvičení je také třeba zkvalitnění sexuálních prožitků a zlepšení stavu bederní páteře a kyčlí. Teprve až v případě, že tato terapie nebude úspěšná, by mělo být zvažováno operativní řešení.

 

Také je vhodné dodržovat pravidla zdravého životního stylu a udržovat si „svou“ váhu, neboť obezita může být také jednou z příčin ochabnutí svalů pánevního dna.

 

2. Náhlé stahy svaloviny močového měchýře (urgentní inkontinence)

Druhou příčinou může být vznik náhlých, křečovitých stahů svaloviny močového měchýře s následným neovladatelným únikem moči. V situacích, kdy by měchýř měl být uvolněn a shromažďovat moč, může zvýšená aktivita jeho svalstva vyvolávat nutkání na močení. Tento stav se může rozvinout v důsledku poranění nervového zásobení močového měchýře, zánětlivým procesem v malé pánvi nebo jako důsledek psychosomatického onemocnění, například při úzkosti.

Problémy spojené s urgentní inkontinencí lze řešit farmakologicky zejména v případech zánětlivých onemocnění. Lékaři dnes mají k dispozici řadu moderních přípravku, které zklidňují svalovinu močového měchýře nebo posilují svěrač močové trubice a tak upravují jeho vyprazdňování. Pacientům trpícím tímto typem inkontinence je doporučováno, aby si vedli deník (tzv. mikční deník), do kterého si zapisují množství tekutin, které vypili, a množství moči, kterou vyloučili.

V případech, kdy se jedná o onemocnění psychosomatické je dobré vyhledat také psychoterapeuta. Začněte pracovat na zvýšení svého sebevědomí a stavů úzkosti se můžete zbavit zároveň s neovladatelným únikem moči.

Drobné rady na závěr

  • Snažte se dodržovat pitný režim. Je to velice důležité zejména pro vaše ledviny a srdíčko (a samozřejmě se to týká celého těla).
  • Používejte vložky speciálně upravené k záchytu moči. Nepoužívejte menstruační vložky, které jsou uzpůsobeny na zachycení krve. Vložky a další inkontinenční pomůcky jsou diskrétní, hygienické a velmi savé a jejich povrch tak zůstává stále suchý. Zároveň mají schopnost účinně absorbovat nepříjemný pach.
  • Inkontinenční pomůcky jsou většinou hrazeny z nemocenského pojištění. Informujte se u svého lékaře.

Autor: Blanka Barešová

Nespavost - jak zlepšit spánek
Chcete mít i vy krásný úsměv?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...