Vyšetření a léky

Plazma zachraňuje životy

Lucie Herberová
14.12.2010

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve. Na dárcích této specifické tekutiny jsou závislé tisíce nemocných lidí. Krevní plazma je totiž nezbytnou přísadou při výrobě léků.

Krev tvoří tři složky - bílé krvinky, červené krvinky a krevní plazma. Ta má v krevní tekutině největší podíl, a to padesát pět procent. Sama se skládá téměř celá z vody. Není to však ledajaká voda. Ukrývá v sobě totiž více než 120 různorodých bílkovin, které jsou pro lidské tělo nepostradatelné. Tyto bílkoviny mají speciální funkce. Zajišťují třeba dobrou srážlivost krve nebo nás chrání před infekcemi.

Specifický proces darování krevní plazmy

Odběr krevní plazmy - plazmaferéza - není nic, co by vás bolelo.  V podstatě jde o trochu složitější nabrání krve, kdy vás napojí na takzvaný separátor. Tento speciální přístroj odděluje plazmu od zbývajících částí krevní tekutiny. Červené i bílé krvinky vám pak budou vráceny zpátky do krevního oběhu společně s fyziologickým roztokem. Ten má za úkol nahrazovat krevní plazmu, aby v těle došlo k její rychlé obnově.

Ihned po odběru (maximálně 800 mililitrů krevní plazmy při jedné návštěvě) dojde k okamžitému zmrazení této vzácné tekutiny. Poté se testuje, jestli jste vhodným dárcem, nemáte žloutenku nebo vir HIV. Jestliže je vše v pořádku, zdravotníci zašlou plazmu do speciálních závodů, kde se z ní vyrábějí konkrétní medikamenty.

Plazma pomáhá při transplantacích i rakovině

Krevní plazmu vám lékaři dají například při poruše jater nebo při transplantaci. Potřebovat ji však můžete i při jiných chorobách. Plazma se totiž používá jako přísada při výrobě životně důležitých léků. Bez této složky krve by nešla zhotovit léčiva pro pacienty trpící rakovinou, ztrátou imunity, popáleninami či infekcemi.

Dárcem krevní plazmy můžete být i vy

Dárců krevní plazmy je podle lékařů stále nedostatek. Přitom darovat může opravdu téměř každý. Stačí, abyste byl zdravý člověk ve věku 18 až 65 let a vážil víc než 50 kilogramů. Před darováním vás však může zastavit například cukrovka, AIDS, zánět žil nebo dokonce tetování a piercing. Pozor také na to, co před samotným odběrem jíte a pijete. Jestliže si dopřejete den před darováním tučná jídla, může se to lehce promítnout ve vaší plazmě. V takovém případě ji nelze použít a odběr se nepovažuje za úspěšný.

Darování krevní plazmy je dobrovolné stejně jako dárcovství krve. Ale oproti krvi má jedno velké lákadlo. Za vaši krevní plazmu vám zaplatí. Jeden odběr zabere asi hodinu času, za kterou dostanete 400 korun. A protože se plazma v krvi velmi rychle obnovuje, můžete ji darovat týden co týden. To znamená, že každý měsíc si můžete „vydělat“ skoro dva tisíce korun. A to s pocitem, že jste pomohli zachránit lidský život.

 

Jste dárcem krevní plazmy? Podělte se o své zkušenosti.

Autor: Lucie Herberová

Jak se ubránit přejídání
Povinné a nepovinné očkování

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Správný výběr lyžařské helmy
Zimní sporty

Správný výběr lyžařské helmy

Lyžařská helma by měla být nedílnou součástí výbavy každého lyžaře. Vybrat vhodnou přilbu je jeden ze základních problémů, před kterými stojí začínající i pokročilejší lyžaři. I kd ...

Úrazové pojištění
Úrazy

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění vám pomůže zachovat životní standard, na který jste byli zvyklí, a zajistí vám finance pro zvýšené výdaje během rekonvalescence. Úraz je nenadálá událost, která o ...