Bylinky

Medová masáž proti chřipce

Klára Thomasová
24.11.2010

Každý z nás se snaží v tomto podzimním až zimním období vyhnout chřipce a nachlazení. Děláme vše pro to – jíme vitamíny, chodíme teple oblečeni, vaříme čaje. Ale také můžeme zajít na speciální medovou masáž a využívat léčivé účinky medu.

Medový zázrak používali už i staří Egypťané, kteří věřili, že med dodává krásu a dokonalost. Dokonce i starověcí Řekové používali medové masáže. A tak není divu, že my teď znovuobjevujeme účinky zlaté emulze.

Med je významný lék

Medová masáž nabízí potěchu nejen těla ale i duše. Příznivě působí na bolesti zad, pomáhá při některých jaterních chorobách, chronické rýmě, ochabování vitality a výkonnosti, nebo slabosti ledvin. Med je také účinným pomocníkem při detoxikaci organismu, posiluje imunitní systém a též podporuje krvetvorbu (obsahuje mnoho železa), pomáhá činnosti srdce. Díky obsahu kyseliny salicylové se bolestivé místo působením medu prokrvuje. Medový zázrak je velice výživný, plný stopových prvků a organických kyselin, které mají osvěžující účinek.

Masáže tohoto typu se doporučují hlavně při namožení a bolesti svalů nebo při tvorbě podlitin. Med se lehce rozředí s masážním olejem a potírá se po zádech. Po pár minutách emulze začne lepit, a tím dochází k tzv. zvedání podkoží. Nejdříve je cítit lehké štípání a prokrvování a nakonec uvolnění. Medové masáže by se měly provádět několikrát po sobě, aby účinky byly dlouhodobé.

Medem proti stárnutí

Medové masáže můžeme provádět i na obličeji. Po jisté době totiž naše pleť začne ztrácet schopnost udržovat vodu, a tím se stává suchou a vrásčitou. Med nám tyto neduhy pomůže pozastavit a dodá pleti ztracenou vitalitu, pevnost a vitamíny.

Význam včelího produktu je všeobecně známý. Vždyť už babičky věděly, že med dokáže předcházet mnoha chorobám a působí dokonce i na delší věk. Med a medové masáže by měl použivát každý z nás. Nejenom, že prozáří naši pleť, ale získáme také mnoho vitamínů a energie.

Pomoc při každé nemoci

Únava a zapomnětlivost

Proti únavě a zapomnětlivosti se užívá jedna lžička medu denně, blahodárné účinky medu působí proti těmto neduhům.

Zánět horních cest dýchacích

Používá se jako sladidlo v čaji nebo promíchaný s cibulí.

Zánět ledvin

Včelí lék obsahuje také flaviny, které pomáhají při zánětu ledvin.

Bolesti zad

Pokud nás trápí bolesti zad a z nějakého důvodu nejdeme na masáž, můžeme si doma udělat medový obklad – plátýnko namočíme do teplé vody a poté do medu. Přiložíme na postižené místo a zabalíme. Obklad necháme na těle půl hodiny.

Popáleniny

Medem můžeme hojit i drobné popáleniny, pomáhá obnovovat a vyživovat poraněnou pokožku.

Kašel

Med ve spojení s mátou peprnou pomáhá proti kašli.

Zuby a dásně

Med se šafránem uklidňuje u dětí bolesti dásní a zmírňuje trápení při růstu zubů.

Nespavost

Na nespavost také působí med. Pravidelné užívání jedné až dvou lžiček před spaním zajistí klidný spánek.

 

Využíváte med pro zdraví nebo jenom na chuť?

Autor: Klára Thomasová

Jóga pro děti
Co je Sarkoidóza

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...