Trombóza a embolie

Žilní trombóza a embolie

Zuzana Šimíková
13.12.2010

V článku Žilní trombóza jste se dozvěděli, jak tuto nemoc rozpoznat a jaké jsou její příčiny. V tomto pokračování si přečtete, jak trombóze předcházet a jak ji léčit, a také stejně důležité informace o plicní embolii.

Embolie

Jednou z nejnebezpečnějších komplikací žilní trombózy je embolie. Je to stav, kdy se v ucpané cévě odtrhne kousek sraženiny (trombu) a tento vmetek, jak je odborně nazýván, doputuje žilním řečištěm až do některé z plicních cév, kterou následně částečně nebo úplně ucpe.

Plicní embolie se může rozvíjet pozvolna, nebo může mít formu akutního záchvatu. Nejčastěji se projevuje bolestí na hrudi a dušností. V případě akutního záchvatu končí u velkého procenta postižených smrtí.

Prevence žilní trombózy

Je mnoho faktorů ovlivňujících vznik žilní trombózy. Pokud tedy chcete toto riziko minimalizovat, je důležité vědět, že:

  • látky obsažené v cigaretovém kouři poškozují cévní stěnu a dělají ji náchylnější ke vzniku trombu
  • proces srážení krve mohou nastartovat velké chirurgické výkony, úrazy, či různá krevní a nádorová onemocnění, dále také užívání hormonální antikoncepce
  • zpomalení krevního toku, které je častou příčinou vzniku trombózy, může mít za následek pouhé dlouhé stání, sezení (během cestování), či ležení (například po operaci), nebo třeba fixace končetiny při zlomenině
  • více ohroženi žilní trombózou jsou lidé, kteří trpí křečovými žilami, lidé obézní, starší 60 let, nebo těhotné ženy

Některé faktory ovlivnit nemůžeme, podstatnou část z nich ale ovlivnit dokážeme. Proto je důležité dodržovat zdravý životní styl, nekouřit a hlídat si váhu. Dále je nutné věnovat pozornost preventivním opatřením - v průběhu delšího cestování dělat přestávky na rozhýbání končetin a také po operacích praktikovat rehabilitační cvičení.

Léčba trombózy a embolie

V případě, že u sebe rozpoznáte některé z příznaků žilní trombózy, nebo hůře embolie, je nutné neprodleně navštívit lékaře. Ten po sepsání anamnézy pravděpodobně doporučí sonografické vyšetření žil a laboratorní odběr krve. V laboratoři se zjišťuje přítomnost tzv. D-dimerů. V případě pozitivního nálezu je možné, že pacient trpí žilní trombózou, důležitější však je, že negativní nález tuto možnost téměř 100% vylučuje.

Léčba hluboké žilní trombózy spočívá zpočátku v aplikaci protisrážlivé látky (heparinu) přímo do žíly. Tato látka zabraňuje vzniku dalších sraženin a také odloupnutí trombu a jeho vmetnutí do plicního řečiště. Dále se ordinuje klid na lůžku, aby se zabránilo embolii.

Po několika dnech se však přechází na perorální (ústní) podávání protisrážlivých léků (např. warfarinu) a doporučuje se rehabilitační léčba. Tato léčba pak může být několikaměsíční, nebo celoživotní. U vysokého procenta vyléčených pacientů se bohužel projevují celoživotní následky v podobě sníženého průtoku krve nebo změny barvy a citlivosti kůže v místě postižení. Po prodělané plicní embolii se často trvale snižuje výkonnost plic a zvyšuje zatížení srdce.

Prevence je tedy opravdu velmi důležitá.

Autor: Zuzana Šimíková

Škodí mikrovlnné trouby zdraví?
Žilní trombóza

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Plazma zachraňuje životy
Vyšetření a léky

Plazma zachraňuje životy

14.12.2010

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve. Na dárcích této specifické tekutiny jsou závislé tisíce nemocných lidí. Krevní plazma je totiž nezbytnou přísadou při ...