Jóga

Powerjóga: mladší sestra jógy

Jana Kožená
02.04.2009

Věděli jste, že při cvičení powerjógy můžete spálit více kalorií než při aerobiku? Věděli jste, že powerjóga posiluje rovnoměrně celé vaše tělo? Chtěli byste se o tomto stylu cvičení dozvědět více? Tak právě pro vás jsou určené následující řádky…

Základy powerjógy sahají až ke klasické józe, čerpá také z hathajógy a aštangajógy, přesto se nejedná o životní filozofii, ale o čistě sportovní aktivitu. Powerjóga je modernější a dynamičtější formou jógy, která je založena na pravidelném opakování základních prvků a pozic a výdrží v nich. Vznikla již v 80. letech 20. století ve Spojených státech amerických.

Powerjóga je oblíbená hlavně mezi ženami, ale v poslední době kouzlo tohoto cvičení objevují i muži. K průkopníkům powerjógy  v České republice patří zejména Tomáš Krejčík.

Cílem powerjógy je nastolení harmonie ducha a těla, protažení a rovnoměrné posílení svalů. Zlepšuje flexibilitu, sílu, zachovává přirozenou hybnost kloubů, vyrovnává špatné držení těla, zlepšuje pružnost a hybnost páteře, podporuje průtok energie, navíc má příznivý vliv na metabolismus. Powerjóga je vhodná při udržování či snižování váhy.

Jak probíhá lekce powerjógy

Jedna lekce trvá většinou 60 minut, cvičí se zejména v menší skupině v dostatečně prostorné tělocvičně. Při cvičení se dynamicky střídají pozice vestoje a vleže, cvičí se naboso, často v přítmí či za svitu svíček, na pozadí hraje relaxační hudba. Existuje celá řada cviků a pozic. Za skladbu sestav plně odpovídá cvičitel, proto se jednotlivé hodiny powerjógy mohou lišit.

Cvičit můžete však také v pohodlí domova. Na pultech knihkupců či DVD prodejen leží řada titulů, které vás do tajů powerjógy zasvětí. K dostání jsou nejen programy pro začátečníky, ale i pro pokročilé cvičitele, těhotné ženy apod.

Co ke cvičení potřebujeme

Abyste se mohli plně oddat cvičení, potřebujete hlavně kvalitní a pohodlné oblečení, cvičební podložku, případně obuv, cvičit můžete však také naboso. Při powerjóze se mohou používat cvičební pomůcky, které bývají většinou k dispozici přímo ve studiu. Nezapomeňte si s sebou vzít lahev s vodou. Dodržujte pitný režim!

Pro koho je powerjóga určena

Powerjógu mohou cvičit všechny věkové kategorie. Pokud s powejógou nemáte prozatím žádné zkušenosti, vyberte si speciální kurzy pro začátečníky, kde se vám cvičitel bude dostatečně věnovat a vysvětlí vám základní principy a pozice. V případě, že máte nějaké zdravotní potíže, poraďte se o vhodnosti tohoto cvičení se svým lékařem.

Proč cvičit powerjógu

Powerjóga je vyvážené propojení klasické jógy s moderními druhy cvičení, jako je pilates či střečing, pomáhá při redukci hmotnosti, zlepšuje pružnost a ohebnost vašeho těla, zklidňuje nervový systém, nabijí vás pozitivní energií, přispívá k lepší koordinaci pohybů a příznivě ovlivňuje zejména stabilitu těla, jelikož během cvičení aktivujete hluboko uložené stabilizační svaly, jež jsou zodpovědné za správné držení těla.

Jaké máte zkušenosti s powerjógou vy?

Autor: Jana Kožená

Čaj - nápoj života
Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Cukrovka v těhotenství
Těhotenství

Cukrovka v těhotenství

20.05.2009

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění slinivky břišní, pankreasu. Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který umožňuje přestup cukru do krve. Náš organismus potřebuje ...

Vše o kojení - 2.díl
Kojení

Vše o kojení - 2.díl

07.05.2009

Pro pochopení kojení je dobré znát trochu anatomie a fyziologie prsu a tvorby mléka (laktace). A neméně důležité je vědět složení mateřského mléka. Následující řádky se budou snaži ...