Kouření

Kouření a vitamíny

Magdalena Šalamounová
05.01.2012

Pokud jste silnější kuřák, pak vaše tělo potřebuje zvýšený přísun vitamínů. Organismus kuřáků je mnohem více oslaben než u nekuřáků, a je proto třeba více dbát o své tělo a alespoň částečně jej chránit před nepříznivými vlivy tabáku řadou vitamínů a stopových prvků, které fungují jako antioxidanty a částečně pomáhají zmírnit škodlivé účinky tabákového kouře.

Nejdůležitějším vitamínem, který by měl kuřák do svého jídelníčku zařadit, je vitamín C, který je v těle kouřením značně vyčerpán. Nedostatek vitaminu C se podílí na snížení pevnosti cév a vlásečnic a také zvyšuje krvácivost. Snižuje také tvorbu kolagenu, což způsobuje vyšší výskyt vrásek. Kromě toho je velmi důležitým antioxidantem.

Větší množství vitaminu C můžete získat zvláště z některých druhů ovoce a zeleniny, jakými jsou například: šípek, brambory, citrón, kiwi, rakytník, pomeranč, grapefruit, papája, brokolice, jahody, černý rybíz, špenát, rajčata, pórek, okurky, brusinky nebo zelí.

Vhodné potravinové doplňky pro kuřáky

 • trojnásobné množství vitaminu C, než jaké potřebuje nekuřák (až 1500 mg/den)
 • vitamín E (až 10-20 mg/den)
 • selen, mangan, zinek
 • kyselina pantotenová (až 10-20 mg/den)
 • výtažky z jinanu dvoulaločného (Gingko biloba), který ovlivňuje funkci cév
 • hodně ovoce a zeleniny – zvláště listová zelenina
 • ořechy

Kromě dostatku vitaminů je třeba také dbát na obecnou prevenci nádorových onemocnění. Zde je několik tipů, které platí všeobecně pro dobré zdraví, pro kuřáky jsou zvlášť důležité:

 1. Cvičte a choďte často na čerstvý vzduch
 2. Hodně pijte
 3. Zmírněte stres
 4. Jezte více ovoce a zeleniny
 5. Dbejte na své zdraví, choďte na preventivní prohlídky k lékaři

Autor: Magdalena Šalamounová

Příjemný Silvestr a hodně štěstí a zdraví do nového roku
Francouzské dezinfekce nepáchnou, ale příjemně voní!

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...