zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Jak dostat po Vánocích žaludek zpět do kondice?

Veronika Tůmová
07.01.2019

Zůstal vám po Vánocích podrážděný žaludek, nechutenství, pálení žáhy, zácpa či jiné podobné potíže? Není se čemu divit, Vánoce jsou každoroční zatěžkávací zkouškou pro naše zažívání a trávicí systém. Prevencí může být jedině střídmost, ale řekněte sami, kdo se o Vánocích udrží?

Pokud jste si letos dopřávali stejně jako obvykle a se začátkem nového roku přetrvávají následky, je třeba si naordinovat krátkodobou dietu, důsledně ji dodržovat a pročistit tak tělo nejen od přebytečných tuků a cukrů, ale i dalších škodlivin. Jedině tak vrátíte své zažívání do původního stavu, aby mohlo opět dobře fungovat.

Pálení žáhy a průjem - po čem se obvykle dostaví a jak se jich zbavit?

Pálení žáhy je obvyklým jevem po popíjení alkoholu, především bílého vína, ale i kávy. Dalším důvodem jsou pak tučná jídla a spousta sladkostí, nepřeberné množství cukroví a čokolády. K těmto nepříjemným stavům přispívají svou měrou i citrusy a samozřejmě cigarety. K okamžité úlevě může pomoci napít se vlažné vody a položit se do takové polohy, kdy je horní část těla výše než ta dolní. Někdy se také doporučuje sníst oloupané jablko, které by mělo navodit celkové zklidnění. Dalším následkem vánočních hostin může být průjem. Ten sice není nijak příjemný, ale tělo se takto krátkodobě zbavuje škodlivin. Postačí pak dieta, dostatek vhodných tekutin, jako jsou minerálky či neslazený čaj a v případě potřeby živočišné uhlí.

Pálení žáhy může být nebezpečné

Zácpa, nadýmání a zkažený žaludek - co s tím?

Zácpa může mít mnoho příčin a vedou k ní i dlouhodobější vlivy, po Vánocích je však obvykle důsledkem špatného stravování, nedostatku pohybu a stresu, kterému jsme vystaveni ve zvýšené míře. Jako přírodní projímadlo pro první pomoc by mohl stačit švestkový kompot, salát z kysaného zelí, vývar z lněného semínka, nebo sklenice osolené vlažné vody nalačno. Jindy, například hned po novoroční čočce na kyselo, můžete mít zase problém s nadýmáním a větry. Zkuste se jich zbavit pomocí přírodních jogurtů, acidofilního mléka nebo kefíru. Na podrážděný žaludek zkuste zázvorový čaj s medem, lehký kuřecí vývar nebo jen povařenou zeleninu.

S novým rokem začněme jinak!

Po Vánocích a s koncem roku bychom měli udělat tlustou čáru i za těžkými jídly a vůbec nezdravým způsobem stravování, kterého jsme si nyní užili víc než dost. Je na čase udělat změnu, která vydrží a dlouhodobě nám a našemu zdraví prospěje. Zapomeňme tak zase jednou na alkohol ke každému jídlu, tučné a těžké večeře, cukrovinky několikrát denně a téměř žádný pohyb. Zkusme si naplánovat nový začátek ve všem co je třeba, jako první bod se bude nejlíp hodit právě lepší životospráva. Zaměřit se na jiné, zdravější a lehčí recepty může být nakonec zábavnější a zajímavější, než se na první pohled zdá. Stejně tak to po období stráveném u televize bude chtít trochu víc pohybu a třeba i nové sportovní aktivity.

11 tipů, jak zdravě zhubnout

Zdroj: Dailystyle.cz, Doma.nova.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zhubnout? Těchto 11 tipů vám poradí, jak na to!
Co dokáže novoroční deprese a jak se jí zbavit?

Další články