zdroj: pixabay.com
Kouření

Protikuřácký zákon – ano či ne?

Jitka Suchánková
31.03.2016

Likvidace jednoho okresního města ročně – to jsou následky kouření, respektive zhruba tolik lidí ročně zemře na následky kouření, na což důrazně upozorňuje ministr zdravotnictví České republiky.

Co znamená protikuřácký návrh?

Hlavním cílem protikuřáckého zákona je zakázat kouření v restauračních zařízeních. Vládní návrh vzezřel světlo světa díky ministerstvu zdravotnictví, a to ještě za exministra Leoše Hegera, nyní ho prosazuje Svatopluk Němeček.

Několik čísel o kouření

V České republice kouří téměř 2,5 milionů obyvatel. Vzhledem k 10,5 milionovému celkovému počtu obyvatel je to číslo poměrně vysoké. Za jeden rok se u nás vykouří přes 20 miliard cigaret. Na spotřební dani za cigarety vybere stát zhruba 45 miliard korun ročně, ale náklady na léčbu kuřáků za stejné období se vyšplhaly až na 80 miliard korun.

Odpůrců cigaret přibývá

Pro zákaz kouření v restauracích jsou až tři pětiny Čechů, což svědčí o mnohém. Cigaretový kouř je totiž nejenom nepříjemný, ale také škodlivý. Tento zákaz je hlavním bodem tzv. protikuřáckého zákona, který celkově přináší spoustu polemik a emotivních rozepří na všech úrovních. Na jedné straně ano - na veřejnosti, což restaurační a hotelová zařízení jistě jsou, není vhodné kouřit a ohrožovat tak zdraví všech okolních lidí, ať už personálu nebo ostatních zákazníků, na straně druhé – zruinuje to malá obyčejná hospodská zařízení, kam chodí chlapi "na jedno"?

Elegantním řešením by mohl být nápad vzít na milost elektronické cigarety – ty alespoň neškodí lidem v okolí. Jak to však dopadne, to zatím visí ve sněmovním vzduchu.

Zkušenosti ze zahraničí hovoří jasnou řečí - zákaz kouření snižuje počet kuřáků. Tak proč by to u nás mělo být jinak?

Zdroj: ceskatelevize.cz, Aktualne.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Co to je Bemer terapie?
Kolagen a jeho význam v těhotenství

Další články

Co to je Bemer terapie?
Terapie

Co to je Bemer terapie?

04.04.2016

Přístroj Bemer není neznámý, ale není ani zdaleka běžný. Je to totiž poměrně drahá záležitost. Přesto dopomáhá mnoha pacientům ke kvalitnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.

Atopický ekzém u dětí
Péče o dítě

Atopický ekzém u dětí

05.03.2016

Atopický ekzém je chronické, svědivé a zánětlivé onemocnění kůže, nejčastěji se vyskytuje v dětském věku. Je často spojeno s dalšími alergickými projevy vyskytujícími se v rodině. ...