zdroj: pixabay.com
Onemocnění kloubů a končetin

Klouby v zimě trpí - jak jim ulevit?

Veronika Tůmová
25.02.2016

V zimě je třeba věnovat kloubům zvláštní péči. Je to totiž období, kdy je vystavujeme zvýšenému riziku úrazu, a to nejen vlivem zimního sportování, ale i při běžném, každodenním pohybu venku.

Bolesti kloubů zdaleka nepostihují jen starší generaci, stále více mladých lidí se s tímto problémem potýká. Kromě genetických dispozic bývá příčinou špatná životospráva, obezita, či přetěžování kloubů při sportu a také následky úrazu.

Zvýšené riziko pro vaše klouby? Zimní sporty a ledovka!

Lyžování, bruslení, ale i obyčejná chůze po zledovatělém povrchu - to všechno jsou vysoce rizikové faktory pro vznik nejrůznějších úrazů, které často vyžadují nepříjemnou a hlavně dlouhodobou rekonvalescenci. Jak těmto úrazům a jejich následkům účinně předejít?

Jak chránit klouby během zátěžového období zimy?

Prevencí zůstává kromě zvýšené opatrnosti také znásobený přísun vitamínů, zejména pak vitamínu C, ale také beta-karotenu, vitamínů E a D a rostlinných antioxidantů. Doporučuje se také zvýšený příjem pojivových bílkovin, jako je elastin a kolagen. To vše lze získat ze správného složení denní stravy - rybí produkty, zelenina, ovoce s barevnými pigmenty (borůvky, maliny, brusinky, apod.)

Jak přežít zimu ve zdraví? Zdravě jíst a teple se oblékat!

Na hory, za sportem, nebo třeba jen na malou procházku na čerstvém zimním vzduchu? Vždy se vyplatí myslet na vhodné teplé oblečení a nepřeceňovat první (často klamné) náznaky jarního oteplování. Několik vrstev teplého oblečení by mělo zůstat základní výbavou při pobytu venku. Dále pak dodržování správné životosprávy, což přispívá k posilování obranyschopnosti a odolnosti organismu. Můžeme si pomoci i díky potravinovým doplňkům, které nám v zimním období pomohou se zásobením oslabeného organismu potřebnými dávkami vitamínů a dalších, tělu prospěšných látek.

Zdroj: www.ordinace.cz, (MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc.)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Tuhá zima? Jeďte se zahřát do termálních lázní!
Herpes v těhotenství - může ohrozit vaše dítě?

Další články

Jak se správně obléknout na hory
Nachlazení

Jak se správně obléknout na hory

03.02.2016

Letošní zima příliš nepřeje lyžařům, snowboardistům a ani jiným vyznavačům bílých sportů. Přesto se několik vhodných dní objevilo a v příhodných nadmořských výškách tyto možnosti s ...