zdroj: pixabay.com
Alternativní medicína

Řepík lékařský a jeho léčivé vlastnosti

Veronika Tůmová
10.03.2016

Řepík lékařský je v oblasti léčitelství znám už od starověku. Nechával se vylouhovat v určitém množství vína a to pak získalo účinky působící proti průjmům. Používal se také při léčbě jater a sleziny. Dnes se tato vytrvalá vysoká bylina využívá všestranným způsobem k vnějšímu i vnitřnímu užití. Obsahuje především třísloviny, její nať je však bohatá také na silice, hořčinu a flavonoidy.

Co léčí řepík lékařský?

Je doporučován jako doplněk léčby při průjmech, zánětech sliznic, poruchách udržení moči, zánětu močového měchýře, chronických zánětech žaludku a dvanáctníku a jako kloktadlo při bolesti v krku a chronických zánětech horních cest dýchacích. Dále zvyšuje vylučování žluči a upravuje špatnou funkci jater a žlučníku. Některé z tříslovin spolu s flavonoidy se podílejí na choleretickém účinku a mírně tlumí křeče hladkého svalstva.

Řepík lékařský - vnější a vnitřní využití

Používá se vnitřně i zevně ve formě odvaru, ale dává se například i do mastí. Připravuje se také ve formě bylinného sirupu. Vnitřně se užívá při lehkých nespecifických průjmových onemocněních a zažívacích obtížích doprovázených nechutenstvím. Zevně se obvykle používá k obkladům a koupelím při lehkých povrchových zánětech kůže, drobných poraněních a hemoroidech. Přidává se i do relaxačních koupelí.

Příprava nálevu z řepíku lékařského k vnějšímu použití

Jednu až dvě polévkové lžíce usušené řepíkové natě zalijeme 300 ml vařící vody a necháme vylouhovat po dobu 20 minut v uzavřené nádobě. Poté scedíme a nálev můžeme použít k vlažným obkladům několikrát denně. Vlažný nálev je dále vhodný k výplachům a ke kloktání, pro výplachy nosní dutiny se používá zcela vychladlý. Připravuje se vždy čerstvý.

Příprava čaje z řepíku lékařského

Jednu čajovou lžičku zalijeme 250 ml vařící vody a necháme 15 minut vylouhovat v uzavřené nádobě. Poté scedíme. Čaj se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Řepíkový čaj se pije teplý, 2 - 3 krát denně.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.byliny.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Goji pomáhá k dlouhému mládí a vitalitě
Proč bychom dětem měli číst?

Další články

Jak správně pečovat o první zoubky
Péče o dítě

Jak správně pečovat o první zoubky

21.02.2016

Nedostatečně prováděná zubní hygiena, špatné návyky a odmítání preventivních prohlídek, to je zatím stále nejčastější přístup předškolních dětí a hlavně rodičů k prvním zoubkům. Př ...