zdroj: pixabay.com
Těhotenství

Kolagen a jeho význam v těhotenství

Veronika Tůmová
07.04.2016

Budoucí maminky většinou vědí, které látky a vitaminy jsou pro ně v těhotenství nezbytné a důležité, protože o nich dostanou spoustu doporučení v těhotenské poradně. Ne vždy se však lékaři zmiňují o kolagenu, a tím také o jeho ohromném významu při zrodu a vývoji nového života.

Kolagen je jednou ze základních stavebních látek a pro správný vývoj plodu je opravdu nezbytný. Pokud ho maminka nepřijímá přirozenou cestou, tedy v prorostlém mase, kůžích, tlačence nebo v aspiku, připravuje tělo o velice důležitou bílkovinu.

Důležitá role kolagenu a jeho typy

Jestliže se budoucí matka stravuje jednostranně nebo nevyváženě, může nastat velký problém. Týká se to hlavně matek vegetariánek. V tomto případě je skutečně velkým hazardem tělu jiný zdroj kolagenu nezajistit.

V embryonálním vývoji a u malých dětí hraje velkou roli kolagen typu III, tedy kolagen obsažený v rychle rostoucích tkáních (mj. je obsažen i v kůži a umožňuje počáteční rychlé hojení ran). Později ho nahrazuje kolagen typu I, nejrozšířenější typ kolagenu, který obsahují šlachy, kosti, zuby i pokožka.

Kolagen jako doplněk stravy v těhotenství

Rozhodne-li se žena v těhotenství užívat kolagen, v první řadě by se měla přesvědčit, zda se jedná o čistý kolagen v rozpustné formě, tedy kolagen hydrolyzovaný, jejž tělo dokáže kompletně zužitkovat. Zároveň je vhodné, aby přípravek obsahoval kolagen typu I a II, tedy nejen kolagen zastoupený v kostech, zubech, šlachách a kůži, ale také v chrupavkách.

Nejnovější řady hydrolyzovaného kolagenu bývají také obohacené o vitamin C, který je při novotvorbě kolagenu nezbytný a není tak třeba myslet na to, že by člověk spolu s kolagenovými tabletami měl přijímat i dostatek vitamínu C, v tabletách či jinak.

V dnešní době, kdy se ženy často odhodlávají k těhotenství až po třicítce či ještě mnohem později, kdy přirozená tvorba kolagenu v našem těle klesá, je otázka příjmu kolagenu více než aktuální.

Ženský organizmus v době těhotenství zcela mění své priority, to důležité jde vždy nejprve k plodu a teprve se zbytkem hospodaří tělo matky. Ženy, které si toto včas uvědomí, mají vyhráno. Miminko má ke svému vývoji vše, co potřebuje a nestrádá ani matka, což je na její kondici patrné.

Zdroj: www.kolageny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Protikuřácký zákon – ano či ne?
Dámy, sportujete? A máte vhodnou podprsenku?

Další články

Co to je Bemer terapie?
Terapie

Co to je Bemer terapie?

04.04.2016

Přístroj Bemer není neznámý, ale není ani zdaleka běžný. Je to totiž poměrně drahá záležitost. Přesto dopomáhá mnoha pacientům ke kvalitnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.

Goji pomáhá k dlouhému mládí a vitalitě
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Goji pomáhá k dlouhému mládí a vitalitě

07.03.2016

Himálajské zázračné bobule nebo také plody štěstí, to je goji - Lycium chinensis, rostlina plodící údajně nejhodnotnější ovoce na světě z hlediska obsahu nutričních látek a vitamín ...