Kvasinková infekce pochvy

Vaginální mykóza – kvasinky

Milena Mocková
14.10.2011

Vaginální mykóza potrápí alespoň jednou za život každou ženu a je nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. Ženští lékaři ji proto s oblibou nazývají gynekologická rýma. Jak se můžeme bránit proti vaginální mykóze?

Kvasinky jsou mikroorganismy z rodu Candida albicans, které běžně obývají střeva, pohlavní ústrojí, ústa nebo jícen. Za normálních podmínek žijí v našem těle s ostatními bakteriemi v rovnováze. Pokud ale dojde k narušení přirozené mikroflóry v pochvě, kvasinky se přemnoží a mohou způsobit nepříjemnou vaginální infekci.

Co způsobuje přemnožení kvasinek

 • pohlavní styk
 • hormonální změny (kvasinky se často přemnoží v těhotenství nebo vlivem hormonální antikoncepce)
 • intimní hygiena
 • nevhodné oblečení (spodní prádlo by mělo být z přírodních materiálů)
 • pojídání sladkostísladké
 • užívání léků
 • znečištěná střeva

Mnohé ženy se domnívají, že pokud si vezmou do špinavé vody tampon, budou ušetřené infekce. Opak je ale pravdou. Tampon nasákne z vody všechny nečistoty a přenese je dál do pochvy.

Příznaky mykózy

U lehčí formy se objeví mírné svědění zevních rodidel, které se často objevuje asi tři dny před menstruací. Jako takové není doprovázeno výtokem a během menstruace samo odezní.

Při těžší formě je svědění úporné a někdy se mění až v pocity pálení v pochvě, které mohou být doprovázeny těmito příznaky:

 • zarudnutí pochvy a zevních rodidel
 • bílý, tvarohovitý a zapáchající výtok
 • otok rodidel
 • pálení a řezání při močení
 • bolestivý pohlavní styk

Léčba kvasinek

Ve chvíli, kdy se objeví kvasinkové onemocnění, je potřebná, podobně jako u ostatních pohlavních nemocí, léčba obou sexuálních partnerů. Partneři žen, které trpí častými mykózami, jsou ve většině případů nosiči kvasinek bez jakýchkoli příznaků. Po dobu léčby je proto nutné používat kondom.

V dnešní době je k dispozici široká škála preparátů. Všechny mají vysokou účinnost, a tak dochází k rychlému ústupu příznaků vaginální mykózy a zničení kvasinek. Lékař ženu vyšetří a většinou předepíše lokální antimykotika v podobě krému, masti, čípků nebo gelů. Léčba trvá 3 až 7 dnů.

Nejčastěji se k léčbě používají čípky, které si žena zavádí každý den (nejlépe večer) do pochvy. Poševní čípek díky tělesné teplotě změkne a rovnoměrně pokryje celou plochu sliznice. Další formou léčby je užívání tablet a tato léčba trvá cca 5 dnů.

Během léčby je nutné více dbát na pitný režim, protože když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu. Proto je třeba při léčbě vypít 2-3 litry vody, aby se mrtvé kvasinky vyplavily z těla.

Autor: Milena Mocková

Nemoc špinavých rukou
Jak bojovat proti PMS

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Koktavost
Vady řeči

Koktavost

Koktavost patří mezi nejzávažnější poruchy řeči a vyskytuje se asi u 1 % populace (v Čechách je však uváděno postižení až 4 % populace). Je známo, že muži i ženy touto poruchou trp ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...