zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Mykóza - existuje účinná léčba?

Jitka Suchánková
27.05.2016

Mykóza je lékařský název pro onemocnění houbami, plísněmi a kvasinkami. Může být celková nebo lokální. Pojďme se na mykózu podívat podrobněji v dnešním článku.

O mykóze podrobněji

Celková mykóza

K celkové mykóze dochází při oslabení organismu, objevuje se u lidí s oslabenou imunitou. Jedná se zejména o onkologické pacienty, lidi s AIDS a dalším autoimunitním onemocněním. Nákaza postihuje tak důležité orgány jako je mozek nebo plíce.

Lokální mykóza

Nejčastější lokální mykózou je mykóza kožní nebo slizniční. Stav zhoršuje jiné onemocnění jako například cukrovka, ale také nedostatečná osobní hygiena.

Nejznámější z mykóz

Kožní mykóza

Nejčastější jsou mykózy nohou, meziprstních prostorů, rukou, podpaží, třísel nebo mykózy ve vlasové části hlavy. Kožní mykóza se nejčastěji přenáší dotykem z jiných částí těla, často si ji ale také přineseme z veřejného bazénu nebo cizích bot, značné nebezpečí také skrývají nástroje na manikúru a vypůjčené hřebeny na vlasy.

Kožní mykóza se projevuje zarudnutím, svěděním a pálením postiženého místa. Někdy mohou být počáteční projevy ve formě suché praskající a odlupující se kůže, na níž se tvoří puchýřky. Jindy se stává, že se kožní mykóza neprojevuje výše popsanými příznaky, čímž je ovšem nebezpečnější pro přenos, protože tím, že ji nevnímáme pomocí nepříjemných pocitů, nepozbývá na infekčnosti.

Některé léky na kožní mykózu (antimykotika) jsou volně dostupné v lékárnách, doporučuje se však s jejich užíváním (jedná se většinou o masti nebo roztoky pro místní léčbu, ale také o tablety pro celkovou léčbu) příliš neexperimentovat. Specialisté v kožním oboru rozliší, zda se skutečně jedná o mykózu, poté přesně určí, co na ni zabere.

Kvasinková infekce

Může se projevit na kůži, na nehtech, zápachem z úst, svěděním v nose, rozmazaným viděním, bolestmi, záněty a dalšími onemocněními uší, padáním vlasů a svěděním vlasové pokožky, vaginální mykózou žen, záněty močového měchýře, bolestivostí kloubů a svalů, nepřirozeným přibýváním, nebo naopak ubýváním hmotnosti, zduřelými uzlinami, vysokým nebo nízkým krevním tlakem, bolestmi hlavy, depresemi, nově vzniklými alergiemi. Je na odbornících, aby příznaky správně rozlišili a identifikovali.

Mykóza je časté a nepříjemné onemocnění, které se mnohdy vleče jen proto, že jsme včas nenavštívili kožního lékaře - specialistu.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Vši doma a ve školkách
Začíná období zánětů močových cest

Další články

Otužování dětí
Péče o dítě

Otužování dětí

06.05.2016

Proč vlastně děti otužovat? Pár dobrých důvodů tu určitě je. Malé děti mají omezenou schopnost udržet i při krátkodobém ochlazení vnitřní teplotu těla. Reakce na chladové podněty j ...

Antidepresiva - nadělají víc škody než užitku?
Nemoci a léčba

Antidepresiva - nadělají víc škody než užitku?

05.05.2016

Depresí trpí v průběhu svého života až 17 % lidí. Někdy odezní sama, občas dlouhodobě přetrvává, lze se jí však zbavit i díky léčbě. Depresí se lidé často zbavují pomocí léků - ant ...