Gynekologická onemocnění

Ženské nemoci I.

Magdalena Šalamounová
06.10.2011

Ženské nemoci jsou choroby, které postihují pouze nebo převážně ženy. Patří sem všechna gynekologická onemocnění, dále nemoci psychického charakteru, ale i jiné druhy neduhů, které postihují i muže, typické a častější jsou však u žen (migréna, osteoropóza).

V první části článku o ženských nemocech popíšeme choroby přímo související s ženskými pohlavními orgány, ve druhém pokračování se budeme zabývat ostatními onemocněními.

Vaginální mykóza

Vaginální mykózu má během svého života snad každá žena. Tuto nemoc způsobuje kvasinka Candida Albicans (mikroorganismus patřící do hub). V těle je tato kvasinka pořád, ale při změně prostředí se velice rychle přemnoží a způsobí zánět.

Kvasinky se množí zvláště po braní antibiotik, při oslabení orgnismu, kvůli špatné hygieně, přílišnému konzumování cukru a sladkostí, nebo nošení umělého spodního prádla.

Při cukrovce, těhotenství nebo v době menstruace je tělo k poševní mykóze náchylnější.

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je infekční onemocnění, které se správněji nazývá také pánevní zánětlivá nemoc a postihnout může dělohu, vejcovody, někdy vaječníky a pánevní pobřišnici.

Nejčastěji se tato nemoc přenáší pohlavním stykem bakteriemi zvanými Chlamydia trachomatis, ale riziko se zvyšuje také při promiskuitě, vyšší pohlavní aktivitě a pohlavním styku bez použití kondomu. Průniku bakterií také napomáhá menstruace, potrat, aplikace nitroděložního tělíska, nebo hormonální výkyvy.

Nepravidelný menstruační cyklus

Nepravidelný menstruační cyklus je často projevem nerovnováhy hormonů estrogenu a progesteronu, které regulují pravidelnost cyklu. Dalšími faktory, které mohou na pravidelnost cyklu působit, je např. stres, změny antikoncepce, poruchy v pánevní oblasti, anorexie, endometrióza atd.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je asi druhým nejčastějším onemocněním u žen. Navíc v současnoti se výskyt této nemoci zvýšil i v nižších věkových kategoriích.

Hlavní příčinou vzniku této nemoci je infekce tzv. Papilomaviru (HPV), kterým je infikováno až 20 % žen, ale většinou se tato infekce sama vyléčí. Zvýšení rizika je nejvíce při častějším střídání sexuálních partnerů, špatné hygieně, snížené imunitě, kouření a dlouhodobějším užívání HA.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nádorové onemocnění postihující spíše jen ženy, asi v 1 % také muže. V počátečním stádiu se neprojevuje, v dalších stádiích lze nahmatat bulku, na prsu jsou různé nerovnosti, kůže se stahuje dovnitř, může se objevit pomerančová kůže.

Riziko tohoto onemocnění se zvyšuje, pokud je výskyt rakoviny v rodině, při věku nad 45 let, menopauze. Dalšími rizikovými faktory jsou porod po třicátém roce, obezita, alkohol a kouření, špatná životospráva, nižší fyzická aktivita.

Neplodnost

Neplodnost se diagnostikuje po uplynutí roku, kdy se partneři pokoušeli o otěhotnění a nedošlo k němu. Příčiny neplodnosti u žen jsou různé. Nejčastěji je způsobená poruchou ovulace a hormonálních stavů, dále vyšším věkem (nad 35 let se snižuje pravděpodobnost otěhotnění), nebo ji mohou způsobovat anatomicky podmíněné poruchy (poruchy ženského pohlavního ústrojí, částé infekce a záněty).

Endometrióza

Endometrióza je onemocnění výstelky dutiny děložní. Často je toto onemcnění zaměňováno s jinými. Projevuje se bolestivou menstruací, bolestmi v podbřišku, bolestí při pohlavním styku, ale i krví v moči. Endometrióza může také způsobovat neplodnost.

Chlamydie

Chlamydie je onemocnění způsobené  mikroorganismy, které způsobují v těle infekci. Toto onemocnění je velmi zákeřné a můžete se s ním potýkat celý život. Nejčastěji se přenáší pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít také v sauně, bazénu či na toaletě.

Příznakem chlamydií může být svědění a výtok, puchýřek na vnější části genitálií, bolest při pohlavním styku, případně slabé krvácení a bolesti v podbřišku.

Herpes

Herpes neboli genitální opar způsobený virem herpes simplex typu 2. Opar, který se vyskytuje na rtu, je také způsoben virem herpes simplex, ale typu 1. Toto onemocnění je vysoce infekční, při nechráněném pohlavním styku je proto přenos téměř jistý.

I poté, co se oparu zbavíte, může se nadále vracet, protože v těle stále zůstává. Projevuje se většinou svěděním a malými puchýřky naplněnými tekutinou v oblasti genitálií.

Premenstruační syndrom (PMS)

Premenstruační syndrom se vyskytuje u žen před menstruací, většinou týden až dva. Je to období přechodu hormonů, kdy vzrůstá hladina estrogenů a hladina progesteronu naopak klesá. Než se koncentrace hormonů ustálí, může to chvíli trvat.

Riziko pro vznik PMS může být nedostatečný příjem železa v potravě, ale také různá psychická onemocnění a úzkosti. PMS se nejčastěji projevuje bolestmi hlavy a břicha, únavou, tlakem v podbřišku, podrážděností, změnami nálad, lehkými depresemi, změnou sexuální touhy atp.

Tento syndrom se neléčí, doporučuje se klid, pití bylinkových čajů a v případě velkých problémů se předepisuje hormonální antikoncepce.

Autor: Magdalena Šalamounová

Využití volného času
Ženské nemoci II.

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Vývojová dysfázie
Vady řeči

Vývojová dysfázie

Vývojová dysfázie je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat.

Vlhké hojení ran
Úrazy

Vlhké hojení ran

29.09.2011

Která rána se zahojí rychleji a bez jizev? Je to ta, která se zaceluje ve vlhkém prostředí nebo nasucho se strupem? Převládá názor, že druhá varianta je ta správná, ale opak je pra ...