HIV, AIDS

Vše, co bychom měli vědět o AIDS

Veronika Tůmová
07.10.2011

AIDS, neboli syndrom získaného selhání imunity, je řada infekcí, příznaků a selhání vlivem závažného poškození imunitního systému virem HIV.

AIDS (z angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) je celosvětový problém, a přestože moderní medicína stále zdokonaluje léky na zpomalování a celkové tlumení nemoci, je stále nevyléčitelný a ve valné většině případů smrtelný. Naší jedinou obranou tak zůstává maximální informovanost.

Hlavní a vedlejší příznaky

Světová zdravotnická organizace WHO rozlišuje příznaky nemoci podle několika faktorů, definici WHO uznávají státy Evropy a její zjednodušenou verzi státy Afriky, Asie a Jižní Ameriky.

Hlavními příznaky je minimálně 10% ztráta hmotnosti, chronický průjem a horečky trvající déle než 1 měsíc. K vedlejším příznakům patří chronický kašel, kožní záněty, onemocnění mízních uzlin, atd.

Inkubační doba je 3-8 týdnů, poté se projeví příznaky infekce virem HIV, srovnatelné s příznaky akutní chřipky. Pak nastává tzv. latentní stadium, doba bez zjevných příznaků a potíží, u dospělých trvající přibližně 10 let. Po této dlouhé době nastává celkové zhroucení imunitního systému – propuknutí AIDS.

Způsoby přenosu

Nejznámější a nejrizikovější je bezpochyby sexuální přenos viru. Kvůli sexuálním praktikám bývají homosexuální skupiny lidí označovány za nejrizikovější. K přenosu však může dojít jakoukoliv formou sexuálního styku, tedy styku sliznic, vylučovaných sekretů, nebo i krve. Mezi nejnebezpečnější praktiky tak patří jednoznačně nechráněný anální styk, nebo styk během menstruace. Používání kondomu a partnerská věrnost jsou tak stále nejúčinnějšími způsoby prevence.

Dalším způsobem přenosu je přenos krví, nejčastěji se vyskytující mezi narkomany, nebo v neutěšených podmínkách zdravotnictví zemí třetího světa, při opakovaném používání injekční stříkačky. Určité riziko pak stále představují i krevní transfúze a transplantace.

K přenosu z matky na dítě dochází maximálně v 30 % případů. Ke snížení rizika přenosu může dojít při porodu císařským řezem, v těhotenství pak určitým způsobem antivirové léčby. Matka nakažená virem HIV by se rozhodně měla vyhnout kojení.

Virus HIV

Virus HIV patří mezi retroviry, v těle člověka napadá (zjednodušeně řečeno) buňky odpovídající za imunitní reakce. Velmi pomalým, ale neúnavným postupem viru se obranná reakce těchto buněk zpomaluje a opožďuje. Virus se množí a napadá ostatní buňky při jakémkoliv oslabení organismu.

Selhání přetíženého imunitního systému je pak doprovázeno naprostým vyčerpáním organismu, který musí vynaložit veškeré úsilí i v boji s malou a jinak zanedbatelnou infekcí.

Léčba a prevence

AIDS je v současné době nevyléčitelná nemoc. Existují léky na oddálení propuknutí nemoci v plné míře, při včasné diagnóze se nosič viru HIV může dožít i vysokého věku, aniž by došlo ke kolapsu v důsledku selhání imunity. Jsou známy i vzácné případy vyléčení, vždy však šlo pouze o náhodu způsobenou vlivem dalších okolností a vědecky ne zcela vysvětlenou.

K prevenci, na kterou se nesmí nikdy zapomínat, patří maximální opatrnost v sexuální oblasti, ale i při cestování do více ohrožených zemí, neboť jak víme, doba tzv. “volné lásky“ a vysoká migrace napomohly v průběhu osmdesátých let vysokému nárůstu počtu nakažených.

Vzhledem k velkému počtu slavných osobností, které nemoci podlehly, a díky mnoha dobročinným organizacím, které za svého života založily, se AIDS jako nemoc a celosvětový boj proti němu dostal do povědomí nás všech.

Autor: Veronika Tůmová

Výplach tlustého střeva
Mužské nemoci II.

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Ženské nemoci II.
Zdraví ženy

Ženské nemoci II.

V první části článku o ženských nemocech jsme vyjmenovali vesměs gynekologické choroby. V dnešním pokračování nabídneme přehled ostatních nemocí, které se sice nevyhýbají ani mužům ...