zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Testování a mimořádná hygienická opatření na dětských táborech

Veronika Tůmová
09.08.2021

Letní prázdniny se pomalu přehouply do své druhé poloviny, a přestože počasí je značně proměnlivé, stále častěji si užíváme volna v přírodě, v kempech či pod stanem. Některé děti už mají svůj letošní letní tábor za sebou, jiné se na něj teprve těší. Díky mimořádným opatřením v důsledku koronavirové pandemie však mají tábory svá daná pravidla.

Pokud vás nutnost testování a zvýšených hygienických opatření na táborech neodradila, možná vás bude zajímat, jak to vlastně je, co všechno je potřeba před nástupem vašeho dítka na letošní tábor a v jakém režimu vlastně tábory probíhají.

Testování před nástupem na dětský tábor

Před nástupem na letní tábor je nutné splnit jednu z podmínek OTN (očkování-test-nemoc). Tato povinnost se týká všech účastníků tábora, tedy dětí i dospělých, tzn. táborových vedoucích, praktikantů, ale i osob zajišťujících stravování, zdravotníků apod. Je nutné doložit:

· Platný PCR test, od jehož provedení uběhlo max. 7 dní.

· Potvrzení o prodělané nemoci, od níž uběhlo max. 180 dní.

· Antigenní test, od jehož provedení uběhly max. 3 dny (sedmý den tábora je nutné přetestování).

· Samotest provedený na místě před odjezdem (opět nutnost přetestování sedmý den tábora).

· Certifikát o očkování (nejméně 14 dnů po druhé dávce).

Pokud se účastníci tábora testují v průběhu turnusu opakovaně a k přetestování by mělo dojít znovu v den odjezdu, test se již neprovádí.

Děti mají všechno a nudí se: Co s tím? 

Osobní hygiena a desinfekce prostor v pobytových areálech

Naprosto zásadní při organizaci táborů je dodržování pravidel osobní i provozní hygieny tak, jak je určují současná protiepidemická opatření. Je možné, že tato pravidla se stanou novou běžnou normou pro podobné akce a budeme se s nimi nadále běžně setkávat. Kromě samozřejmého mytí rukou a použití dezinfekce sem patří i nošení roušek za daných podmínek a důsledná kontrola dodržování zásad osobní hygieny u dětí. Svá přísná pravidla tak má i provozní hygiena všech prostor a táborového vybavení – tekoucí pitná voda, toaletní papír, mýdlo v dávkovačích, antibakteriální gely či jiná vždy dostupná dezinfekce rukou, jednorázové papírové ručníky apod. Prostory určené ke společnému stravování by měly mít své vlastní sociální a hygienické zázemí, stejně tak jako místnosti určené pro izolaci nemocných či těch, kteří prokazují příznaky nákazy.

Nošení roušek nejen v období pylových alergií

Výpomoc v kuchyni a úklid tábora

Podle současných opatření by se děti neměly podílet na úklidu prostor tábora, kromě svých vlastních chatek, pokojů či stanů. Na stanových táborech je povoleno, aby si děti samy po sobě myly své nádobí, avšak pod dohledem vedoucího a za dodržování přísnějších hygienických pravidel. Děti se nepodílí na úklidu společných prostor ani jejich dezinfekci, neměly by mít volný přístup na ošetřovnu a nepočítá se ani s možností jejich vypomáhání při přípravě jídla. I přes všechna tato opatření a zásady pro ochranu zdraví věříme, že si děti letošní tábory užijí a budou se na ně opět rády vracet, stejně jako ti, kdo je pro ně neúnavně pořádají a s nadšením organizují.

Jak se správně starat o roušky? 

Zdroj: www.koronavirus.mzcr.cz, www.denik.cz

Autor: Veronika Tůmová

Nebezpečná perniciózní anémie: Kam až může zajít nedostatek vitaminu B12?
Kopr vonný – jeho využití a přínos pro zdraví

Další články

Alergie na zvířecí srst: Jak ji rozpoznat?
Nemoci a léčba

Alergie na zvířecí srst: Jak ji rozpoznat?

21.07.2021

Alergie na zvířecí srst je poměrně častým jevem, své o tom ví téměř každý chovatel. Těmito potížemi však mohou být stejně dobře postiženi lidé, kteří žádné domácí zvíře nechovají a ...