Oblečení a boty

Jak oblékat děti v zimě

Milena Mocková
10.02.2012

Obléci dítě v zimě tak, aby mu venku nebyla ani zima, ani příliš horko, je někdy velký oříšek. Mnohokrát si nejsme jisté, zda prckovi nedat ještě o vrstvu více nebo třeba méně. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak správně obléknout naše malé ratolesti, aniž bychom měli pochybnosti.

Především bychom měli rozlišovat, jestli bude dítě sedět v kočárku, nebo se třeba poveze na saních nebo zda bude chodit, běhat či sportovat. Pokud dítě nechodí nebo je zvyklé kočárku spát, je potřeba je proti chladu zajistit lépe. U dětí, které budou dovádět ve sněhu, je nutné zajistit především to, aby se rychle nepromočily.

Dítě v kočárku

Dítěti v kočárku se doporučuje dávat o dvě vrstvy oblečení více než sobě. Nejspodnější vrstvou může být bavlněné body s dlouhým rukávem, které se nevyhrne. Na ně oblečeme punčocháče nebo dupačky, dlouhé tričko nebo mikinu. Poslední vrstvou by měla být zimní kombinéza, čepice, rukavice a fusak.

Pokud nemá kombinéza capáčky, určitě pořídíme nějaké dostatečně zateplené zvlášť. Nesmíme zapomínat, že miminko v kočárku je potřeba dobře izolovat i zespoda. Ideální jsou v tomto směru fusaky.

Dítě v pohybu

Dítě bychom měli oblékat jako cibuli, tedy raději více tenčích vrstev než dvě silné. Vrstvy pak můžeme postupně, v závislosti na počasí nebo aktivitě dítěte, odebírat nebo přidávat. Trička v oblasti krku a ramen a kalhoty v oblasti boků by měly přiléhat, aby chránily dětské tělíčko před vniknutím chladu. Mikinu necháme volnější, aby mělo dítko při pohybu dostatečný prostor. Bunda by měla být na spodním okraji stahovací, aby bylo možné ji stáhnout při nepříznivém počasí - vytvoří se tak vzduchový polštář.

Nezapomínáme samozřejmě na čepici a rukavice.  Jako existuje funkční prádlo a outdoorové zimní oblečení pro dospělé, dá se pořídit obdobné i pro děti. Jeho výhody jsou nesporné, ale odpovídá jim vyšší pořizovací cena.

V zimě bychom určitě neměli nechávat chodit venku děti bez čepice. Oblast hlavy je zdrojem 30% celkových tělesných ztrát. Je tedy jasné, že v teple musí být i hlavička. Čepice by měla vždy zakrývat uši. Vybírat bychom měli čepice z měkkého materiálu s hladkým vnitřním povrchem. I nejkrásnější a nejteplejší čepice bude k ničemu, pokud bude kousat a dítě si ji bude stále sundávat.

Kdykoliv v zimě vejdeme do prostor, kde je výrazně tepleji než venku, svlékneme dítěti v kočárku jednu vrstvu. Většímu dítěti alespoň rozepneme bundu nebo kombinézu a sundáme čepici, šálu a rukavice. Zabráníme tím přehřátí a hlavně nervozitě. Pokud se dítě zpotí, může pak venku lehce prochladnout.

Autor: Milena Mocková

Zdraví, fitness a sport s osobní váhou Tanita - sleva 20% pro uživatele Zdravě
Náš neúspěšný boj s nikotinem

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...