Bylinky

Krásná díky přírodě aneb bylinky na scéně

Michaela Chylková
22.06.2014

Chcete být krásná a přitažlivá? Nechce se vám utrácet za předraženou kosmetiku? Vyhýbáte se kosmetice testované na zvířatech? Potom stačí sáhnout po síle přírody - bylinky pečují se vší šetrností o pleť i vlasy.

Kopřiva - specialista na vlasy

Minerály, vitamíny a aminokyseliny, díky kombinaci účinných látek působí kopřiva na vlasy blahodárně. Podporuje jejich růst, zamezuje vypadávání, vlasy jsou po přelití vývarem z kopřiv zpevněné, lesklé a pokožka hlavy prokrvená. Pro tmavovlásky má kopřiva výhodu navíc, vlasy po nich přirozeně tmavnou.

Rozmarýn - regenerace pro vlasy i pokožku

Voňavý rozmarýn se hodí všude tam, kde potřebujeme prokrvit. Stejně jako kopřiva je tato bylinka vhodná na masáže hlavy a pro stimulaci růstu vlasů. Rozmarýn má skvělé uklidňující účinky (třeba po opalování), kůži regeneruje, hydratuje a dodává pevnost.

Heřmánek pro citlivou pleť

Heřmánek je velmi univerzální bylinkou, pečuje kromě jiného o pokožku hlavy, zbavuje vlasy mastnoty a pravidelné odvary z heřmánku, kterými vlasy přeléváme, přirozeně vlasy zesvětlují. Heřmánkové koupele dokáží pečovat o tu nejcitlivější pleť a pokožku celého těla, nemusíme mít obavy je použít i pro ošetřování miminek.

Měsíček pro suchou pokožku

Mast z macerovaných květů měsíčku užijeme na přesušenou pokožku, ošetřování podrážděné kůže ze sluníčka a popáleniny. Dodá pokožce řadu výživných látek a má regenerační účinky.

Řeřicha pro nečistou pleť

Z řeřichy lze připravit odvar, čaj i šťávu. Pomáhá při nadměrném vypadávání vlasů, je vhodná k čištění aknózní pleti a pro vyrovnávání nerovnoměrné tvorby kožního barviva (melaninu), proto řeřichu s oblibou používáme jako bělící prostředek na pigmentové skvrny a jizvičky po akné.

Šalvěj dezinfikuje

Šalvějový vývar ocení hlavně pleť se sklonem k mastnotě a tvorbě pupínků. Šalvěj má stahující, uklidňující a dezinfekční účinky, stahuje póry a vyrovnává tón pleti. Skvěle působí také na pokožku hlavy, dokáže účinně zbavit lupů. Používá se do zubních past a ústních vod, protože potlačuje záněty a působí proti zápachu úst.

Máta na akné i celulitidu

Nálev z máty si můžeme připravit jako domácí pleťovou vodu, kterou každé ráno a večer čistíme pleť se sklonem k zánětům a akné. Dalším pozitivním účinkem máty je její schopnost podpořit tok lymfy, zmírnit otoky a redukovat celulitidu. Máta je vhodná také na obklady a koupele.

Foto: Sxc.hu

Autor: Michaela Chylková

Jak jste na tom s imunitou?
Zdravá výživa ve školních jídelnách

Další články

Jak jste na tom s imunitou?
Imunita

Jak jste na tom s imunitou?

19.06.2014

Imunita je schopnost organismu bránit se proti antigenům, které pocházejí z vnějšího prostředí, ale mohou se také nacházet uvnitř organismu a škodit mu. Imunitu oslabuje fyzická ná ...

Péče o nohy před obutím letních sandálků
Relaxace a wellness

Péče o nohy před obutím letních sandálků

03.06.2014

Je na čase připravit nožky na léto! Do sandálků však nepatří nohy zanedbané, neupravené, se ztvrdlou kůží na patách a s nevzhlednými nehty. Měli bychom si uvědomit, že naše nohy si ...