Imunita

Jak jste na tom s imunitou?

Jitka Suchánková
19.06.2014

Imunita je schopnost organismu bránit se proti antigenům, které pocházejí z vnějšího prostředí, ale mohou se také nacházet uvnitř organismu a škodit mu. Imunitu oslabuje fyzická námaha, stejně tak psychické vypětí či stres.

Proč se naše imunita ztrácí?

Mezi hlavní příčiny snižování imunity patří chemikálie z ovzduší a potravy, léky, málo pohybu, špatná strava, překyselený organismus, stresy. Nemocní podvýživou, cukrovkou, chronickým únavovým syndromem nebo například leukémií jsou pochopitelně v tomto směru ještě více znevýhodnění.

Komplikace snížené imunity

Oslabená imunita je důvod, proč se infekce dostane do organismu, čímž vznikne jakýkoliv zánět (chřipka, viróza, angína, opar apod.). Možné komplikace snížené imunity je špatné hojení ran, plísně, vyrážka, ekzém, růže, lupy, ječné zrno, bolavé ústní koutky, pásový opar, zánět spojivek nebo rohovky, zánět středního ucha, bradavice apod.

Jak posílit imunitu

V období snížené obranyschopnosti je důležitý zvýšený přísun vitamínů, probiotik a enzymů. Pokud je to možné, vyhněme se stresovým situacím a posilujme organismus vydatným spánkem a přiměřenou fyzickou aktivitou. Důležitá je taktéž zdravá výživa bez zbytečných tuků a cukrů. Neopomíjejme ani bylinky, které se taktéž podílejí na posílení imunity. Patří sem například echinacea, rakytník řešetlákový, kustovnice čínská, ženšen, aloe vera, máta, meduňka, zázvor, česnek nebo cibule.

Známým posilovačem imunity je též hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je dřevokazná houba, která parazituje hlavně na listnatých stromech. Patří mezi jedlé houby, které jsou nejen zdravé, ale také chutné. Její léčebné účinky potvrzují nejenom zkušenosti jednotlivců, ale i vědecké výzkumy. Hlíva ústřičná posiluje imunitu organismu, působí proti zánětům a infekcím, zlepšuje cévní systém a upravuje krevní tlak, zlepšuje peristaltiku střev, metabolismus, snižuje cholesterol a únavu, napomáhá při alergiích a celkově působí na organismus regeneračně. Navíc je to houba velice chutná a připravuje se ve všech kuchyňských úpravách.

A jaké máte zkušenosti s posilováním vlastní imunity Vy? Máte nějaký svůj recept, jak být odolný vůči nemocem?

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Jak vyzrát na křečové žíly
Krásná díky přírodě aneb bylinky na scéně

Další články

Smrtelný virus Ebola
Exotické nemoci

Smrtelný virus Ebola

31.05.2014

Ebola je virové onemocnění vyznačující se horečkou s krvácením. Napadá lidi a některé další primáty. Je to jedna z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se můžeme setkat. Virus Ebola b ...