zdroj: pixabay.com
Sport a relaxace

Objevte blahodárné účinky cvičení ve vodě

Evžena Janovská
02.03.2020

Nudí vás monotónní rutina klasického cvičení? Vyzkoušejte cvičení ve vodě! Nejenže se nezapotíte, navíc se bude cítit o 90 % lehčí. Voda je navíc velice osvěžující. To však zdaleka nejsou všechny výhody, které cvičení ve vodě nabízí. Podívejte se na další blahodárné účinky, které nám nabízí cvičení ve vodě.

Lepší svalová síla i flexibilita

Ve vodě se cítíme mnohem lehčí, to však neznamená, že při cvičení ve vodě nebudeme posilovat svaly. Naopak. Odpor vody v bazénu je mnohem vyšší než odpor vzduchu, díky tomu naše svaly pracují mnohem intenzivněji.

Vystavení těla odporu vody nejen posiluje naše svaly. Během cvičení se pohyb našeho těla přizpůsobuje tlaku a vztlaku vody, čímž naše klouby přirozeně zvyšují rozsah pohybu. Ve vodě nás během cvičení neomezuje gravitace ani strach z pádu. Ke zvýšení flexibility pomáhá i teplá voda, která pomáhá udržovat svaly poddajné. Lepší flexibilita znamená lepší rovnováhu a koordinaci pohybů.

Hubnutí je snadnější a rychlejší

Mnozí lidé, kteří se chtějí zbavit nadbytečných kil, užívají různé přípravky na podporu ve snaze urychlit hubnutí. Patříte-li mezi ně, vyzkoušejte cvičení ve vodě. Zhubnete rychleji a navíc zábavnou formou. O snížení vašich tukových zásob se postará odpor vody, který je mnohem vyšší než odpor vzduchu. Díky tomu můžete během jediné lekce spálit 1260 až 2100 kJ.

Cvičení ve vodě šetří klouby i páteř

Během cvičení ve vodě dostávají vaše svaly pořádně zabrat. To však neplatí pro klouby a páteř. Voda vůči nim působí jako polštář, proto cvičení ve vodě představuje minimální zátěž pro vaše klouby i pohybový aparát. Cvičení ve vodě je vhodné pro lidi s nemocemi kloubů, obézní jedince i těhotné ženy.

Cvičení ve vodě je prevencí i podporou léčby hypertenze

Vysoký krevní tlak je tichý a zákeřný zabiják. Kromě léků ho sníží také cvičení ve vodě. Odpor vody přispívá k lepší cirkulaci krve v celém těle, což následně snižuje krevní tlak. Budete-li cvičit ve vodě pravidelně a dlouhodobě, sníží se i vaše klidová tepová frekvence.

Pomůže vám zvládnout stres

Cvičení ve vodě působí blahodárně nejen na vaše tělo. Příjemný pocit lehkosti a nadnášení vás dokáže zbavit stresu i únavy. Voda je psychický stimulant, v ní se zregenerují nejen vaše svaly, klouby a páteř, ale i vaše psychika. Cvičení ve vodě je jedním z účinných způsobů relaxace.

Cvičení ve vodě je snadno dostupné

Chcete-li cvičit ve vodě, nepotřebujete k tomu žádné drahé vybavení, dokonce k tomu nepotřebujete mít ani dobrou fyzickou kondici. Cvičit ve vodě mohou starší lidé, lidé po úrazech. Ve vodě mohou cvičit i ti, kteří se mimo vodu pohybují velmi obtížně. Nemusíte umět plavat, abyste si mohli vyzkoušet cvičení ve vodě. Cvičí se v takové hloubce, při které máte vždy možnost kontaktu se dnem.

Aquabike - na kole i ve vodě

Cvičení ve vodě není jen jedno

Druhů cvičení ve vodě je mnoho. Existuje cvičení pro seniory ve vodě, aqua aerobik, aqua fitness, aqua jogging, různé druhy aqua jógy a dokonce i aqua zumba. Rovněž existuje cvičení ve vodě pro těhotné. Žena se cítí ve vodě lehčí, pohyblivější, uvolněnější, zvládne i cviky, které se jí na suchu nedaří zvládnout.

Foto: Pixabay.com

Zdroj: Rehabilitace.info, lidovky.cz, yogapoint.cz, mesicnikzdravi.cz, albixon.cz, bezhladoveni.cz

Autor: Evžena Janovská

Jídelníček pro zdravý mozek aneb co je to brainfood?
Jak pečovat o vodu v bazénu aneb Čistá voda bez bakterií

Další články

Které léčivé bylinky vám vrátí ztracený hlas?
Nemoci a léčba

Které léčivé bylinky vám vrátí ztracený hlas?

18.02.2020

Nejčastější příčinou nepříjemného chrapotu a ztráty hlasu bývá nachlazení, chrápání, ale i nepřiměřená námaha samotných hlasivek. Mnoho lidí je dnes zaměstnáno například v různých ...

První pomoc na horách
Zimní sporty

První pomoc na horách

10.02.2020

Zimní sezóna je v plném proudu. I letos musí horská služba vyjíždět k velkému množství úrazů na sjezdovkách. Můžete být úplní začátečníci, můžete si být naopak na lyžích či snowboa ...