Voda a hydratace

Jak pečovat o vodu v bazénu aneb Čistá voda bez bakterií

Zdravě.cz
03.03.2020

V každém bazénu musí být čistá voda. Jinak by se v něm nikdo asi nekoupal. Jak docílit bazénové vody bez bakterií a zápachu, která vás osvěží a nezpůsobí žádné zdravotné obtíže jako vyrážku nebo pálení očí?

Když je venku parno, voda v bazénu dostává pořádně zabrat. Neustále do ní lezeme, přitom jsme zpocení, namazaní opalovacím krémem. To všechno vodu znečišťuje, stejně jako utonulý hmyz, tráva, prach, déšť a podobně. Mikroorganismy se pak množí, voda zelená, objevují se v ní řasy a jiné kultury.

Jak docílit křišťálově čisté vody bez bakterií?

  • Používejte vhodnou filtraci
  • Pravidelně kontrolujte hodnotu pH
  • Vodu dezinfikujte
  • Myslete dopředu, prevence je nejlepší ochranou.

Bazénová filtrace

Vybírat můžete mezi kartušovou a pískovou filtrací. Nejdůležitějším parametrem pro její výběr je filtrační výkon. Bazény jsou různě veliké a každý tak potřebuje jiný výkon filtrace. Jak ho spočítat? Objem bazénu vydělte čtyřmi a získáte potřebný výkon čerpadla v kubíkách.

Víte, že výkon filtrace by neměl být nižší než kubíkový výkon čerpadla? V ideálním případě by měl být vyšší, obzvlášť, když je vzdálenost mezi bazénem a filtrem větší, nebo když budete k filtraci napojovat třeba solární ohřev nebo tepelné čerpadlo.

Před každou úpravou vody změřte pH a tvrdost vody

Jakmile se hodnoty dostanou mimo vyznačené limity, je třeba začít jednat. Vysoké hodnoty pH stojí za zakalenou vodou i sníženým účinkem chloru. O možném podráždění kůže a očí nemluvě. Nízké pH zase může nejen podráždit pokožku a oči, může i za korozi kovových částí bazénu i blednutí barev.

Víte, že pH by se mělo pohybovat mezi hodnotami 7-7,4, tvrdost vody by neměla vybočovat z hodnot 8-18° N.

Náš tip: Vodu upravte pomocí přípravků pH+ nebo pH-podle toho, zda hodnoty pH potřebujete zvýšit nebo snížit.

Voda.jpg

Jak na dezinfekci vody?

Bazénovou vodu je třeba zbavit všech nežádoucích mikroorganismů. Asi nejjednodušší je použití chloru. Je finančně dostupný, navíc vás účinně zbaví všech bakterií, řas i virů.

Víte, že není třeba se jeho použití obávat? Je 100% zdravotně nezávadný.

Nejlepší je prevence

Nezbytným předpokladem čisté vody v bazénu je použití odpovídající filtrace, pravidelné kontrolování hodnot, vysávání nečistot ze dna a stěn bazénu pomocí bazénového vysavače a prevence proti vzniku řas.

Odměnou vám bude čistá voda bez bakterií a příjemné osvěžení bez obav během parných letních dní. Příjemné koupání!

Autor: Zdravě.cz

Objevte blahodárné účinky cvičení ve vodě
TOP 5 nejlepších přírodních stimulantů

Další články

7 otázek a odpovědí na téma první menstruace
Poruchy menstruace

7 otázek a odpovědí na téma první menstruace

21.02.2020

Menstruace je naprosto přirozenou součástí života každé ženy. Dříve bylo první krvácení jasným příznakem toho, že dospívající dívka je připravena počít dítě, dnes je však považován ...

První pomoc na horách
Zimní sporty

První pomoc na horách

10.02.2020

Zimní sezóna je v plném proudu. I letos musí horská služba vyjíždět k velkému množství úrazů na sjezdovkách. Můžete být úplní začátečníci, můžete si být naopak na lyžích či snowboa ...