zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

TOP 5 nejlepších přírodních stimulantů

Veronika Tůmová
10.03.2020

Moderní doba a současný způsob života si žádá opravdu hodně energie. Ale kde jí vzít? Potřebujeme zvládat každodenní nápor ve formě zaměstnání, mnohdy časově náročné koníčky, dále pak rodinu, dospívající děti a podobně. To všechno nás pravidelně vysiluje a připravuje o energii, bez které pak všechno zvládáme daleko hůř. Pokud se cítíme často unavení, úprava denního režimu a jídelníčku může pomoci, další na řadě pak bude stimulace těla i mysli.

Ke vší té pravidelné vydatné ztrátě energie obvykle méně spíme a neumíme odpočívat. Práce nás vysiluje i psychicky, potřebujeme sílu k boji se stresem, který je všudypřítomný. Někdy proto přirozeně vyhledáváme pomoc stimulantů, jako je káva nebo energetické nápoje. Jak se ale “nakopnout“ stejně efektivně a přitom zdravěji? Zkuste naše tipy na zaručeně přírodní stimulanty!

1. Kvalitní tmavá čokoláda - zdravější mlsání pro den plný energie

Kvalitní čokoláda není jen příjemné mlsání, ale jak už dnes víme, má i pozitivní vliv na naše zdraví. Je dokázáno, že flavonoidy obsažené v tmavé čokoládě aktivují v mozku bioaktivní sloučeniny, čímž zvyšují energetickou hladinu. Kakaové boby navíc obsahují mnoho prospěšných látek. Jde například o theobromin, který působí v našem těle podobně jako kofein. Kvalitní tmavá čokoláda bývá proto také součástí některých druhů směsí snídaňových cereálií.

2. Ženšen pravý - zbaví únavy a přispěje ke kvalitě intimního života

Rostlina známá také pod názvem všehoj ženšenový působí na lidský organismus komplexně a velmi pozitivně. Má příznivý vliv na oběhový, imunitní i centrální nervový systém, dokáže působit proti stresu, úzkosti i únavě, u mužů navíc zlepšuje pohlavní kondici.

Ženšen a jeho léčebný účinek

3. Ořechy - pro lepší činnost mozku i větší energii

Vlašské ořechy, kešu, mandle, lískové oříšky, pekanové oříšky či pistácie – takový ořechový koktejl si můžete dopřát večer k televizi místo klasických křupek či smažených brambůrek, abyste tělu dodali zdraví prospěšné bílkoviny, stejně jako karotenoidy, fenolové kyseliny, fytosteroly a flavonoidy. Všechny tyto živiny umožňují tělu udržovat vyšší energetické hodnoty. Vlašské ořechy navíc jak známo prospívají mozku a zklidňují nervy, lískové ořechy snižují cholesterol, mandle mají hodně vlákniny, zatímco pistácie jsou nejméně kalorické. Kešu ořechy pomáhají zmírnit revma, piniové ořechy zas pomůžou s udržením linie, para ořechy můžete zařadit do jídelníčku jako prevenci rakoviny.

4. Zelený čaj - pro méně aktivní jedince a při sedavých zaměstnáních

O pozitivních účincích zeleného čaje slyšel asi každý. Je to silný antioxidant, který má pozitivní vliv na naše zdraví, posiluje imunitu a působí i jako prevence. Je dokázáno, že zelený čaj zvyšuje aerobní vytrvalost u zdravých, ale zároveň neaktivních lidí a nesportovců, případně lidí, kteří většinu času stráví například v kanceláři u počítače. Zelený čaj je také oblíbeným pomocníkem ve snaze o snížení přebytečných kil.

Matcha Tea - zelený čaj, po kterém se hubne

5. Chia semínka - pro stabilní hladinu energie během dne

Chia semínka – to je jeden velký zdroj zdraví prospěšných látek se chopností poskytnout ustálenou energii na delší dobu, a to díky unikátnímu poměru bílkovin, tuků a vlákniny v kombinaci s nízkým obsahem karbohydrátů. Nezpůsobují tak výkyvy hladin krevního cukru a inzulínu, čímž potlačují chuť na sladké, ale také zamezují přejídání. Jsou lehce stravitelná, velmi výživná a přispívají k hydrataci organismu. Patří zkrátka rozhodně k superpotravinám moderní doby.

Chia semínko - zázrak pro lidské zdraví

Zdroj: mojebylinky.cz, gymbeam.cz, rehabilitace.info

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak pečovat o vodu v bazénu aneb Čistá voda bez bakterií
Jak (ne)mluvit s dětmi o koronaviru?

Další články

Cvičení vlastní vahou vás dostane do formy
Sport a relaxace

Cvičení vlastní vahou vás dostane do formy

24.02.2020

Chcete-li se dostat do formy, nemusíte se stát pravidelnými návštěvníky fitness centra. Vyzkoušejte cvičení vlastní vahou. Cvičit můžete kdykoli a kdekoli, ke cvičení potřebujete p ...