zdroj: pixabay.com
Opalování

Stařecké či jaterní skvrny: Jak vznikají a dají se odstranit?

Veronika Tůmová
10.07.2020

Stařecké (jaterní) skvrny jsou světlejší až sytě hnědé nepravidelné skvrny, nejčastěji na rukou, v obličeji a v dekoltu. Přes zavedený název - jaterní skvrny, jejich výskyt nemívá přímou souvislost s játry či jejich onemocněním, i když při zhoršené funkci jater a při jejich selhávání se objevit mohou, v tom případě však můžeme sledovat i projevy hepatitidy, tedy žloutnutí pokožky. Častěji jsou však tyto skvrny důsledkem něčeho jiného, a sice jde o projev stárnutí pokožky vlivem působení slunce.

Často se objevují kolem padesátého roku života, nejčastěji na hřbetech rukou či právě v obličeji. Nemusí však jít nutně vždy o tento typ skvrn na kůži. Podobné skvrny mohou být způsobeny i dříve, například hormonálními změnami či antikoncepcí. Při pochybnostech je vhodné navštívit dermatologii, kde lékař pomocí speciálního přístroje - dermatoskopu - zjistí původ kožních skvrn, pih a znamének.

Stařecké skvrny – zaděláváme si na ně už v mládí?

Stařecké skvrny jsou obvykle důsledkem naší péče o pokožku v mladém věku. Časté slunění, návštěvy solárií, nepoužívání vhodných hydratačních krémů či opalovacích krémů s dostatečnou ochranou, to všechno předurčuje pokožku k těmto problémům. A problémy většinou začínáme řešit, až když nastanou. V závislosti na genetických dispozicích postihnou tyto skvrny v určitém věku a rozsahu téměř každého. Dá se jim vůbec nějak předejít?

Nové způsoby v léčbě lupénky

Opalováním ke vzniku stařeckých skvrn snadno a rychle

Nejlepší prevencí je dostatečná ochrana před sluncem, samozřejmě i v závislosti na typu kůže a věku. Opalování jakéhokoliv druhu je největším rizikovým faktorem pro tvorbu stařeckých skvrn. Nedoporučuje se ani používat přípravky na usnadnění opalování. Pomoci si můžeme díky výživovým doplňkům s obsahem beta-karotenu, a vitaminu E a C. Ani důsledná prevence přitom nemusí vzniku skvrn zabránit na sto procent, stejně tak ani opalovací přípravky s ochranným faktorem 50+. Přesto je prevence důležitá a přínosná, může zamezit vzniku skvrn ve velkém, hůře kosmeticky odstranitelném rozsahu.

Potvrzeno! Solária škodí zdraví!

Způsoby odstranění stařeckých skvrn

Nejdůležitějším krokem v prevenci tvorby stařeckých skvrn je sluneční ochrana. Je důležité si uvědomit, že sluneční paprsky působí na pleť téměř za každého počasí, proto vaše pleť potřebuje každodenní sluneční ochranu. V rámci běžné kosmetické péče s prevenčním účinkem jsou vhodné jemné peelingy, a to především v zimě, kdy pleť a pokožka trpí vysoušením. U již rozvinutých skvrn mohou pomoci středně silné peelingy, ale také laserové zákroky. Odstranění bývá v řadě případů neúplné, vede k tomu, že skvrny jsou pouze světlejší. Kůže je poté hodně citlivá na další působení slunce a skvrny se mohou poměrně brzy znovu objevit.  A co babské rady? Na stařecké skvrny je podle všeho dobrý citron. Citron je, jak známo, velmi účinný prostředek k zesvětlení. Skvrny sice neodstraní, ale může pomoci od jejich nepříliš estetického tmavě hnědého zabarvení.

Znáte nejčastější mýty o opalování?

Zdroj: www.eucerin.cz , www.vitalia.cz , www.wikipedia.com

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Život s narkolepsií: Příčiny, příznaky a možná léčba
Krevní skupina: Co o vás prozradí?

Další články

Proč jsou zinek a selen důležité pro naše tělo
Zdravá výživa

Proč jsou zinek a selen důležité pro naše tělo

06.06.2020

Ačkoliv se o tom tolik neví, jsou zinek a selen pro náš organismus významné prvky. Oba v lidském těle podporují celou řadu funkcí a mají blahodárný vliv nejen na jeho obranyschopno ...