zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Rovnátka : Nutnost, nebo módní trend?

Veronika Tůmová
22.02.2021

Rovnátka jsou stále více vnímána nejen jako pomůcka pro řešení vady chrupu, ale především jako módní doplněk. Stávají se dokonce jakousi vizitkou určité úrovně péče o děti. I děti samotné je dnes už vnímají jinak než před lety. Pokud se tedy rovnátka nějakým způsobem začnou týkat i vás, rozhodně nepodléhejte panice.

Podle údajů ortodontistů potřebuje rovnátka zhruba třetina všech českých dětí. Pokud k takovému závěru dojde i zubař vašeho dítěte, budete muset zamířit na specializované oddělení, které říkáme ortodoncie.

Co je to ortodoncie a čím se zabývá?

Křivé, špatně postavené či jinak zdeformované zuby nejsou zdaleka jen estetickým problémem, který způsobuje, že si před lidmi odpíráte smích nebo i příliš odhalující úsměv. Neléčené ortodontické vady, tedy například různé nepravidelnosti v postavení a tvaru zubů, zubních oblouků nebo i vzájemného vztahu obou čelistí však mohou mít v budoucnu výrazně negativní dopad na stav vašich dásní, kromě toho také zapříčinit zvýšenou kazivost chrupu. Špatně rostlé zuby a jejich nepravidelné postavení totiž významně zhoršuje možnost udržování správné ústní hygieny. Váš zubař vám ovšem s takovým problémem nepomůže, pošle vás proto ke specialistovi. Na řadu tak přichází ortodoncie, což je specializovaný obor, který se zabývá vadami v postavení zubů a jejich seskupení, vztahu zubních oblouků i vadami v růstu čelistí.

Kdy by měla začít léčba pod dohledem ortodontisty?

Děti se obvykle tím, jak vypadají jejich zuby, začnou zabývat až v pozdějším věku, to už ale může odborná prohlídka ukázat, že nejlepší věk na zahájení léčby pominul. Ne že by s tím nešlo nic dělat, ale čím později se vada odhalí, tím bude léčba patrně složitější a delší. Nebude zřejmě potřeba řešit u specialisty kdejakou mezírku mezi jedničkami, jedno malé vychýlení zubu nebo něco podobně banálního, ale výrazně křivé zuby, které navíc třeba rostou tam, kde vůbec růst nemají, to už je problém. Taková vada ohrožuje postavení ostatních zubů a výrazně komplikuje jejich čištění. Důsledkem pak bývají častější záněty dásní, ale třeba i špatný skus, díky kterému tak dochází k nadměrnému užívání a tím přetěžování a opotřebování jiných zubů. A kdy tedy začít? Podle odborníků je u dětí nejlepší čas na řešení většiny ortodontických vad zhruba v době, kdy vypadávají mléčné zuby a postupně se prořezávají stálé, tedy mezi šestým a dvanáctým rokem věku.

Rovnátka jako přednost, estetický doplněk i osobitý styl

Dnešní moderní rovnátka mohou skutečně být spíš ozdobou, za které se dítě rozhodně stydět nebude. Je možné, aby si dítě zvolilo například barvu pryskyřicového základu aparátu, nechybí ani vkusná krabička na odkládání rovnátek, samozřejmě v mnoha barvách, ze kterých si malý pacient vybere svou oblíbenou. Do aparátu je možné dokonce vkládat i obrázky oblíbených postaviček, zvířátek či filmových idolů, vyrábějí se i rovnátka s flitry. Jak vidno, vybere si prostě každý a nošení rovnátek se tak stává doslova stylovou záležitostí. Ceny rovnátek jsou však velmi individuální a závisí na mnoha faktorech, především na výběru materiálů. Drátěná, nevzhledná a nepohodlná rovnátka však můžete považovat za minulost, dnes se vám v této oblasti naskytnou skutečně netušené možnosti.

Rovnátka v dospělosti – proč se jich přestat bát?

Spousta lidí stále vnímá rovnátka jako škaredou pomůcku ke srovnání zubů, která se nasazuje pouze dětem školního věku. Možná si dokonce někteří dodnes pamatují výsměch spolužáků, a proto dodnes považují rovnátka za ostudu a nanejvýš trapnou záležitost. Takový postoj je však nutné změnit. Nošení rovnátek v pubertě a v dospělosti je totiž stále běžnějším jevem. Podle odborných statistik je zhruba 20 % nositelů rovnátek už v dospělém věku. Proč? Důvodem je současná možnost subtilnějších a méně viditelných variant, jako jsou keramická, nebo tzv. neviditelná rovnátka (snímací foliové systémy). Současným standardem jsou fixní přístroje se zámečky, u dospělých jsou ale stále oblíbenější právě neviditelná rovnátka, jejichž nespornou výhodou je digitální plánování léčby, estetika, i lepší hygiena.

O svých možnostech ohledně vylepšení chrupu, který podle vás není perfektní, se poraďte nejprve se svým zubním lékařem. Srovnané a zdravé zuby znamenají hezčí úsměv a větší radost ze života!

Zápach z úst: Co jej způsobuje a jak se ho zbavit? 

Věděli jste, že zanedbaný mléčný chrup je hrozbou i pro stálé zuby? 

Autor: Veronika Tůmová

Zelí a růžičková kapusta: Nenápadná zelenina, která vás překvapí léčivými vlastnostmi
Ekzémy u dětí: Proč je atopický ekzém a seboroická dermatitida častým problémem?

Další články