zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Ekzémy u dětí: Proč je atopický ekzém a seboroická dermatitida častým problémem?

Michaela Chylková
28.02.2021

Objevili jste na kůži svého miminka nepříjemnou vyrážku? Začala se rozšiřovat na další místa po těle? Mohlo by se jednat právě o atopický ekzém, který je geneticky podmíněn a vyskytuje se zejména v rodinách, kde se tato či jiná forma alergie vyskytuje. O to častěji se může objevit hned po narození i seboroická dermatitida v podobě žlutých šupinek na vlasové pokožce.

Možné příčiny vzniku ekzému 

Prim hrají genetické příčiny, ale za ekzém mohou i hormonální a vnější změny. Z hormonálních se jedná zejména o období puberty, menstruace, těhotenství či při kojení. Ekzém dále ovlivňují i zmíněné vnější vlivy, kam patří zejména prašné prostředí, syntetické oblečení, dráždivé mycí látky, stres, zvířecí alergeny, vlivy ročního období a infekce, které v akutní fázi kožní nálezy zhoršují. U kojenců se může často vyskytovat přecitlivělost na bílkovinu kravského mléka, u větších dětí na vejce, ryby, lepek, ořechy, kakao, citrusy a některé druhy koření. 

Atopický ekzém a seboroická dermatitida 

Atopický ekzém

Jde o chronický a zvláště svědivý povrchový zánět kůže. V prvních měsících života se může projevovat jako červené mokvající krusty (zejména v obličeji, na končetinách, na rukou a hrudníku). U starších dětí má průběh atopického ekzému chroničtější průběh a vyskytuje se zejména v predilekčních oblastech (ohybové partie končetin). V tzv. akutní fázi, kdy dojde k výraznému začervenání a svědění, dítě se často škrábe zvláště v noci a během spánku, může přejít ke vzniku bakteriální infekce. Takto dojde k impetiginizaci, kdy je nutná i terapie antibiotiky. Někdy může následovat i infekce virem herpes simplex a poté je nutná léčba antivirotiky. V obou případech však záleží na rozstahu postižení. 

Seboroická dermatitida 

V tomto případě jde o zánětlivé onemocnění, které postihuje nejčastěji vlasatou část hlavy, obočí a tváře. Projevuje se tvorbou šupinek, u novorozenců a kojenců se vyskytují se silnou žlutou krustou ve vlasaté části, za ušima, v obličeji i pod plenkami. S přibývajícím věkem bývají projevy mírnější. Postup onemocnění bývá značně ovlivněno genetickými a klimatickými faktory, příčinou může být i snížená imunita. Seboreji nejde obecně předejít. Je-li pokožka náchylná k nadměrnému maštění, měla by být pravidelně čištěna, ale zároveň nevysušována.

I u ekzémů je prevence základ

  • hypoalergenní dieta v druhé polovině gravidity a v době kojení (vynechání nejčastějších potravinových alergenů - sója, mléko, vejce, ořechy a ryby)
  • co nejdelší doba kojení
  • úprava domácího prostředí (uklízení jen "namokro", odstranění zbytečných textilií, praní na 60 °C, časté vyměňování lůžkovin)
  • nepřetápění v domácnosti, vlhkost vzduchu pod 50 %
  • bavlněné oblečení, syntetická vlákna jsou pro ekzymatickou pokožku velmi nevhodná
  • výběr hypoalergenních pracích prášků i dětské kosmetiky

Plíseň v bytě: Jak může být nebezpečná a proč se jí rychle zbavit? 

Léčba ekzému u dětí 

Léčba je vždy velmi individuální. Podílet by se na ní měl nejen pediatr, ale i kožní lékař a alergolog. Základním opatřením je dostatečné promašťování kůže, a to i několikrát denně. Vhodné jsou i koupelové oleje. Při zhoršení je dobré dávat na mokvající části kůže obklady Jarischovým roztokem, někdy je nutné nasadit léčbu místními kortikoidy, jejich účinek však bývá pouze dočasný a při dlouhodobém užívání mají výrazné negativní účinky.

Přírodní cestou proti pylové alergii

Autor: Michaela Chylková

Rovnátka : Nutnost, nebo módní trend?
Březen – měsíc dentálního zdraví

Další články