zdroj: pixabay.com
Ovoce a zelenina

Dýně - oblíbená podzimní zelenina

Jitka Suchánková
07.11.2015

Dýně má původ v Jižní Americe, ale u nás už zdomácněla. Můžeme ji vidět skoro na každé zahrádce, a to v různých variantách - malé, dekorativní i obrovské. Mezi nejznámější druhy patří hokaido, dýně olejná, špagetová, máslová a muškátová dýně.

Jak chutná dýně

Dýně má nevýraznou chuť, přesto se stala vyhledávanou součástí našeho podzimního jídelníčku. Připravujeme z ní polévku, omáčku, zelí, džusy, kompoty, kandujeme ji i nakládáme. Je to surovina neskutečných možností a kulinářských variací.

Je dýně zdravá potravina?

Ano, dýně je v současnosti nejen moderní, ale také nutričně doceňovaná a odborníky doporučovaná zelenina. Proč? Obsahuje z 90 % vodu, zbytek je vláknina, která je nápomocna trávení a očistě organismu. Je to potravina vhodná pro redukční dietu. Dýně ovšem obsahuje také vitamíny C, B1 a B2, minerály jako měď, železo, hořčík a draslík. Dýně je také močopudná, což je dobrá zpráva především pro naše ledviny.

Jak poznáme, že je dýně zralá?

Zralost či nezralost dýně poznáme podle slupky. Ta je vždycky poměrně tvrdá, ale pokud je také matná, je dýně zralá. Nezralé plody mají kůru lesklou. Navíc se na stonku zralé dýně tvoří malé prasklinky, které následně zasychají. Musíme dbát na to, aby dýně nepomrzly - i malý mrazík je pro ně nebezpečný. Po sklizni je dobré dýně nechat v teple (na sluníčku nebo v teplé místnosti). Následné uskladnění by mělo být ve volném prostoru, ve vzdušné místnosti, při teplotě cca 10 - 18 stupňů a vlhkosti 50 - 75 %.

Můj oblíbený a mnohokrát vyzkoušený recept na dýňovou polévku

Potřebujeme: 1 kg dužiny z dýně hokaido nakrájené na kostky, 130 g červené čočky, 100 g anglické slaniny nakrájené na proužky, 1 pórek, nakrájený na kolečka, 60 g zakysané smetany, 1 utřený stroužek česneku, 10 g másla, 1 kávovou lžičku kari, 0,5 kávové lžičky strouhaného muškátového oříšku, 1 polévkovou lžíci oleje, 1 l kuřecího vývaru, 2 bobkové listy, sůl, pepř, špetku chilli.

Postup: V hrnci na oleji s máslem osmahneme pórek, přidáme česnek, nakrájenou dýni, čočku, bujón a bobkový list. Zalijeme asi litrem vody a 15 minut v zakrytém hrnci povaříme. Bobkový list vyjmeme a polévku rozmixujeme a osolíme. Slaninu osmahneme nasucho na pánvi dokřupava. Smetanu dáme do misky a promícháme se špetkou kari, muškátového oříšku, pepře a chilli. Směs podle chuti přisolíme.

Horkou dýňovou polévku nalijeme do talířů, do každého přidáme okořeněnou smetanu a posypeme osmaženou slaninou. Výbornou přílohou je nasucho opražená houska nakrájená na kostičky.

Dobrou chuť!

Máte i vy své vyzkoušené recepty z dýně? Podělte se s ostatními čtenáři v diskusi pod článkem.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Zbavte se chřipky a nachlazení jednoduše a elegantně - s přípravky VICKS
Vyhoření na mateřské dovolené

Další články

Jak začít s prvními příkrmy
Příkrmy

Jak začít s prvními příkrmy

19.10.2015

Podávání prvních příkrmů je přelomem stravování u každého dítěte. Jak na to, aby dítě příkrm neodmítalo? Začít ovocnými či zeleninovými příkrmy? Není třeba se bát alergických reakc ...