Pásový opar
Pásový opar, nazývaný herpes zoster, je bolestivá nemoc způsobená virem varicela, stejným virem, který vyvolává plané neštovice. Virus přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu se může reaktivovat a způsobit pásový opar.
Pásový opar postihuje nervová zakončení v kůži a na kůži se vytváří pruhovitá puchýřnatá vyrážka. Nejčastěji je postižena kůže břicha, hrudníku či zad, ale může dojít k výsevu vyrážky kdekoliv na těle. Do doby, než puchýřky vyschnou a vytvoří se strupy, je onemocnění nakažlivé. Nemoc postihuje především starší a oslabené jedince.
Průběh pásového oparu
Po první fázi malátnosti a celkovém pocitu slabosti provázeném horečkou se na pokožce náhle objeví početné červené skvrny a pupínky, které jsou uspořádány do skupin. Kromě toho pacient často pociťuje v místě kožní vyrážky pálivé bolesti a pnutí. Vyrážka se šíří ve tvaru pásu od páteře k přední části těla, zůstává však téměř vždy na jeho jedné polovině.
Nejčastěji se pásový opar vyskytuje v oblasti šíje a ramen, případně ve výšce hrudního koše nebo bederních obratlů. Ve vzácnějších případech může být postižen i obličej.
Příčinou tohoto speciálního druhu vyrážky je skutečnost, že původce nemoci napadá takzvaná spinální ganglia, což jsou vzruchové nervové uzliny v míše. Nacházejí se na úrovni jednotlivých obratlů a přenášejí nervové impulzy přicházející z mozku na nervy vybíhající do periferních částí těla. Typická vyrážka je vnějším projevem zánětu nervů, který vyvolávají zoster viry v určitém segmentu páteře.
Příznaky pásového oparu
- bolest
- svědění
- celkový pocit nemoci - únava, zimnice, horečka
- zarudnutí kůže
- výsev drobných puchýřků (příznačný pásovitý charakter výsevu)
Po několika dnech puchýřky zasychají a mění se ve strupy. Bolestivost může přetrvávat.
Atypický průběh pásového oparu
- bolestivost bez výsevu vyrážky
- napadení motorických nervů - svalová obrna
Pásový opar je přenosný, avšak u lidí s normálně fungujícím obranným systémem nevyvolává žádné příznaky nemoci. Je méně infekční než plané neštovice. Právě plané neštovice mohou u člověka, který je prodělal a má oslabený organismus, vyvolat pásový opar. Pásový opar odeznívá po třech týdnech.
Léčba pásového oparu
U pacientů, kteří mají oslabenou obranyschopnost, je cílená léčba proti viru, který nemoc vyvolal, nutná. Léky (aciklovir, valaciklovir) lze podat v tabletách, jedná-li se však o infekci u člověka s oslabenou obranyschopností, doporučuje se jejich podávání v infuzích. Tak se vyloučí případné poruchy vstřebávání z tablet. Za normálních okolností se totiž vstřebá jen 20 % účinné látky podané v tabletě acikloviru a asi 50 % z tablety valacikloviru.
Lékař indikuje léky obecně známé, jako je např. Zovirax. Jen při velkém postižení jsou nemocní hospitalizováni na infekčním oddělení. Přírodní medicína může také pomoci proti pásovému oparu - užívají se potravinové doplňky a bylinky, které mají protivirovou aktivitu a podporují imunitní systém.
Pouhé místní léčení postižené kůže by k zastavení choroby nevedlo. Přesto je nutné a pro nemocného ulevující ošetření kůže zinkovým olejem nebo tekutým pudrem, mnohdy i potření methylenovou modří. Používáme takové prostředky, které místo výsevu spíše vysušují a zabraňují druhotné infekci. Promazávání a zvláčňování kůže přijde na řadu až po zaschnutí nebo odloučení stroupků a strupů.
Setkali jste se už někdy s pásovým oparem?
Autor: Lucie Regenermelová