Pásový opar

Pásový opar

Lucie Regenermelová
09.09.2010

Pásový opar, nazývaný herpes zoster, je bolestivá nemoc způsobená virem varicela, stejným virem, který vyvolává plané neštovice. Virus přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu se může reaktivovat a způsobit pásový opar.

Pásový opar postihuje nervová zakončení v kůži a na kůži se vytváří pruhovitá puchýřnatá vyrážka. Nejčastěji je postižena kůže břicha, hrudníku či zad, ale může dojít k výsevu vyrážky kdekoliv na těle. Do doby, než puchýřky vyschnou a vytvoří se strupy, je onemocnění nakažlivé. Nemoc postihuje především starší a oslabené jedince.

Průběh pásového oparu

Po první fázi malátnosti a celkovém pocitu slabosti provázeném horečkou se na pokožce náhle objeví početné červené skvrny a pupínky, které jsou uspořádány do skupin. Kromě toho pacient často pociťuje v místě kožní vyrážky pálivé bolesti a pnutí. Vyrážka se šíří ve tvaru pásu od páteře k přední části těla, zůstává však téměř vždy na jeho jedné polovině.

Nejčastěji se pásový opar vyskytuje v oblasti šíje a ramen, případně ve výšce hrudního koše nebo bederních obratlů. Ve vzácnějších případech může být postižen i obličej.

Příčinou tohoto speciálního druhu vyrážky je skutečnost, že původce nemoci napadá takzvaná spinální ganglia, což jsou vzruchové nervové uzliny v míše. Nacházejí se na úrovni jednotlivých obratlů a přenášejí nervové impulzy přicházející z mozku na nervy vybíhající do periferních částí těla. Typická vyrážka je vnějším projevem zánětu nervů, který vyvolávají zoster viry v určitém segmentu páteře.

Příznaky pásového oparu

  • bolest
  • svědění
  • celkový pocit nemoci - únava, zimnice, horečka
  • zarudnutí kůže
  • výsev drobných puchýřků (příznačný pásovitý charakter výsevu)

Po několika dnech puchýřky zasychají a mění se ve strupy. Bolestivost může přetrvávat.

Atypický průběh pásového oparu

  • bolestivost bez výsevu vyrážky
  • napadení motorických nervů - svalová obrna

Pásový opar je přenosný, avšak u lidí s normálně fungujícím obranným systémem nevyvolává žádné příznaky nemoci. Je méně infekční než plané neštovice. Právě plané neštovice mohou u člověka, který je prodělal a má oslabený organismus, vyvolat pásový opar. Pásový opar odeznívá po třech týdnech.

Léčba pásového oparu

U pacientů, kteří mají oslabenou obranyschopnost, je cílená léčba proti viru, který nemoc vyvolal, nutná. Léky (aciklovir, valaciklovir) lze podat v tabletách, jedná-li se však o infekci u člověka s oslabenou obranyschopností, doporučuje se jejich podávání v infuzích. Tak se vyloučí případné poruchy vstřebávání z tablet. Za normálních okolností se totiž vstřebá jen 20 % účinné látky podané v tabletě acikloviru a asi 50 % z tablety valacikloviru.

Lékař indikuje léky obecně známé, jako je např. Zovirax. Jen při velkém postižení jsou nemocní hospitalizováni na infekčním oddělení. Přírodní medicína může také pomoci proti pásovému oparu - užívají se potravinové doplňky a bylinky, které mají protivirovou aktivitu a podporují imunitní systém.

Pouhé místní léčení postižené kůže by k zastavení choroby nevedlo. Přesto je nutné a pro nemocného ulevující ošetření kůže zinkovým olejem nebo tekutým pudrem, mnohdy i potření methylenovou modří. Používáme takové prostředky, které místo výsevu spíše vysušují a zabraňují druhotné infekci. Promazávání a zvláčňování kůže přijde na řadu až po zaschnutí nebo odloučení stroupků a strupů.



Setkali jste se už někdy s pásovým oparem?

Autor: Lucie Regenermelová

Meningokok - bakterie, která rychle zabíjí
Onemocnění krve - leukemie a její příznaky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...