zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Pásový opar – koho může postihnout a jaké jsou možnosti léčby

Veronika Tůmová
26.04.2022

Pásový opar (Herpes zoster) je dobře známá a zároveň velmi nepříjemná záležitost. Jde o bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého z nás, pokud jsme někdy předtím prodělali známou nemoc – plané neštovice. Vir, který způsobuje obě tato onemocnění, zůstává po prodělání planých neštovic nadále v těle, ve spící formě. Probudit a zaktivovat ho může například snížená imunita, dlouhodobý stres, operace, infekce či úraz.

Příznaky pásového oparu

Pásový opar se sice může projevit u každého a v jakémkoliv věku, v drtivé míře jsou to však lidé starší padesáti let. Hlavním a typickým příznakem je výsev začervenalé puchýřovité vyrážky tvořící jeden pruh nebo pás, obvykle na jedné straně těla. Nejčastěji se vyskytuje na hrudi a krku, na zádech, na boku, pod prsy, i na končetinách. Před samotným výsevem puchýřků můžeme zaznamenat lokální pocity brnění, pnutí, pálení i bolest. K dalším příznakům patří únava, malátnost, bolesti hlavy a celkový pocit, kdy člověk není ve své kůži.

Onemocnění může zasáhnout i obličej a vnitřní orgány

Pásový opar se může rozšířit i v obličeji a zasahovat může i do úst a očí. Při zasažení očního okolí a oka je typickým projevem velká bolestivost a mnohdy i výskyt komplikací. Výjimečně postihuje pásový opar i vnitřní orgány, kdy jsou projevy a příznaky podobné zažívacím potížím. K nejčastějším komplikacím pásového oparu patří přetrvávající bolesti, brnění a zvýšená citlivost na podněty. K dalším komplikacím patří bakteriální infekce a následkem mohou být i trvalé jizvy.

Pásový opar a neštovice v těhotenství

Pásový opar představuje určité nebezpečí pro plod, v závislosti na délce těhotenství. Před 30. týdnem těhotenství může teoreticky dojít k jeho poškození, k tomu však dochází jen velmi zřídka. Pásový opar se u těhotné ženy léčí protivirovými léky a běžnými léky proti bolesti. Pokud však dostane těhotná žena plané neštovice, a to v době do dvaceti dnů před porodem, může je dostat i novorozenec. V takovém případě je nutné jej včas vyšetřit a nasadit léčbu, jinak by onemocnění mohlo mít závažné následky. 

Pásový opar – prevence, léčba a samoléčba

Pásovému oparu se dá předejít důslednou hygienou a samozřejmě přirozeným posilováním imunity. Doporučuje se pravidelný a dostatečný přísun vitaminu C v jeho přírodní formě, vyvážená strava a celkově zdravá životospráva. Pokud se nám ani tak toto onemocnění nevyhne, pro lepší hojení puchýřků se doporučuje postřik termální vodou ve spreji, která zklidňuje a má protizánětlivé účinky. Dále pak vysušování tekutým dětským pudrem a mazání zinkovou mastí. Ve chvíli, kdy už se začínají olupovat strupy, je vhodné promašťování hojivou kalciovou mastí nebo přípravky s obsahem panthenolu. Léčba obvykle spočívá v kombinaci protizánětlivých, analgetických a virostatických medikamentů. Virostatika se podávají v tabletách, nejčastěji Zovirax, Herpesin či Provirsan, v těžších případech pak dochází k podání léků i nitrožilní metodou.

Zdroje: www.vitalia.cz, www.euc.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Jídlo jako cesta k duševnímu zdraví: (Ne)vhodná strava skutečně ovlivňuje naši psychiku
Slunečnicová semínka: Jaké výhody tělu přinášejí a proč si zaslouží místo ve vašem jídelníčku

Další články