Dětské nemoci

Meningokok - bakterie, která rychle zabíjí

Petr Zimola
06.09.2010

Bakterie Nesseria meningitis, kterou známe pod zkráceným názvem meningokok, je obávaný zabiják (v ČR má na svědomí zhruba 100 úmrtí ročně). Z desítek jejích na světě známých druhů, se v naší republice vyskytují běžně pouze dva, a to typy B a C. V ojedinělých případech se vyskytne i typ A. Proti typu A a C lze účinně očkovat děti od dvou měsíců, proti typu B nebyla očkovací látka zatím vyvinuta.

Meningokok postihuje nejvíce malé děti a dospívající. U dospívající mládeže často propuká po návštěvách diskoték či různých festivalů. Zvýšený výskyt se objevuje také po novoročních oslavách. Častější frekvence polibků a hromadných přípitků umožní bakterii rychlejší šíření.

Samotná bakterie na vzduchu přežije jen několik vteřin. Z člověka na člověka se přenáší kýcháním, líbáním apod. Příhodné prostředí pro bakterii představuje nosohltan, kde se nejprve pomnoží a následně šíří krevními cestami do ostatních tkání a orgánů.

U některých lidí přežívá bakterie v nosohltanu v nízkém počtu, aniž by se nějak projevovala. Takový člověk pak funguje jako bacilonosič a šíří nákazu dále.

Příznaky a projevy meningokoku

Meningokok udeří vždy zčista jasna. Mnohdy mladý a zdraví jedinec se cítí naprosto v pořádku a najednou se u něj začnou projevovat příznaky podobné chřipce. Zvýšená teplota rychle přechází v horečku, která po podání běžných léků neustupuje. K dalším prvotním příznakům patří bolesti hlavy a někdy zvracení.

Meningokoková infekce je rychle se zhoršující onemocnění s různými projevy. V těžších případech může smrt nastat i za několik málo hodin od projevení prvních příznaků.

Běžně je možné rozlišit dvě formy projevu meningokoka - meningokokovou meningitidu a meningokokovou sepsi.

Meningokoková meningitida

Slovo meningitida znamená v překladu zánět mozkových blan. Krom horečky, silných bolestí hlavy a zvracení je tento stav doprovázen ztuhnutím šíje, neschopností předklonit hlavu, poruchami vědomí a křečemi.

Meningokoková sepse

Závažnější formou onemocnění meningokokem, s více jak dvojnásobnou úmrtností (25procentní) oproti meningitidě, je meningokoková sepse. Jedná se v podstatě o otravu krve. Pacientům s touto formou postupně selhávají životně důležité orgány a následně umírají na srdeční zástavu. Tato forma je typická tvorbou krvavých skvrnek na kůži (petechií), které se postupně zvětšují.

Diagnóza a léčba meningokokové infekce

Pokud lékař získá podezření na onemocnění meningokokem, okamžitě je zahájena léčba silnými dávkami antibiotik, a to ještě předtím, než se diagnóza potvrdí rozborem krve. Pacient je převezen do nemocnice, kde se případně zajistí jeho životní funkce. Diagnózu lze potvrdit i provedením lumbální punkce a následným rozborem mozkomíšní tekutiny.

Smrt u tohoto onemocnění nastává nejčastěji do 24 až 48 hodin od vypuknutí nemoci. Pokud dotyčný nemoc přežije, nese si často sebou po zbytek života trvalé následky v podobě postižení srdce, hluchoty, slepoty, amputovaných částí těla, epilepsie, ochrnutí nebo psychomotorické retardace.

Prevence nemoci

Proti typům A a C existuje nepovinné očkování, které není hrazeno zdravotními pojišťovnami. Očkovacích látek existuje několik druhů a poskytují různý stupeň ochrany po různě dlouhou dobu. Očkovat lze děti od dvou až tří měsíců, ale je potřeba, aby již bylo zahojeno předchozí povinné očkování proti TBC. Nejběžnější je očkování mezi dvanácti až osmnácti měsíci.

Na co dávat pozor

Při zvýšené teplotě, která neklesá po podání léků a naopak se ještě zvyšuje, vyhledejte lékařskou pomoc. Jakmile se objeví známky krvácení do kůže, volejte okamžitě rychlou záchrannou službu.

 

Setkali jste se někdy s meningokokovým onemocněním? Nechali jste své děti očkovat?

Autor: Petr Zimola

Posilování dětské imunity přirozenou cestou
Pásový opar

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...