zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Plíce jako orgán měsíce listopadu – posilněte plíce stravou a vyhněte se inverznímu vzduchu

Veronika Tůmová
19.11.2024

V listopadu příroda září magickým podzimním světlem a zároveň pomalu usíná. Přicházejí první mrazíky, počasí je mnohdy jako na houpačce a s ním i naše nálada. Proto dávejte dobrý pozor, jak v těchto zkracujících se dnech hospodaříte se svou energií. V listopadu jsou nejvíce ohroženy plíce, je proto potřeba o ně pečovat a preventivně je posilovat.

Podle tisíce let starého učení tradiční čínské medicíny je ke každému měsíci přiřazen konkrétní orgán. Pečujeme-li o něj, dokážeme si snadněji udržet pevné zdraví a vyrovnanou psychiku. Plícím náleží právě konec podzimu, tedy konkrétně celý listopad.

Funkce plic v našem těle

Listopad je kromě nízkých teplot, oblačnosti a častých dešťů typický také vysokým počtem respiračních onemocnění. Posilovat v tuto dobu dýchací cesty a věnovat jim pozornost proto doporučují i praktičtí lékaři a pneumologové. Plíce se nachází v hrudníku a jsou chráněny hrudním košem. Jsou vskutku důležitým a zároveň obdivuhodným orgánem, přijímáme díky nim kyslík a skrze ně je z těla odváděn oxid uhličitý. Kyslík se za pomoci krve dostává do každé naší buňky a díky tomu je možné v buňkách přeměňovat živiny na energii. 

Příznaky oslabených plic

Funkce plic může být z různých příčin narušena. V takovém případě dochází k zahušťování hlenů, čímž vznikají měkké vodnaté otoky. Hleny v plicích jsou tradiční čínskou medicínou považovány za jakýsi energetický špunt, který brání volnému pohybu energie a to znamená, že oslabené plíce přicházejí o svoji obranyschopnost. K příznakům takto oslabených plic patří například záněty průdušek, astma, kašel, ale i tuberkulóza, bronchitida a další poruchy dýchání. 

Vyhýbejte se inverzím

Inverze je u nás na podzim a v zimě poměrně častá. Sama o sobě škodlivá není, ale brání promíchávání vzduchu a přispívá ke zhoršení rozptylových podmínek. Ve městech a v místech zatížených dopravou či průmyslem je tak vzduch doslova plný jedů. Toxiny se v takovém ovzduší nikam nerozptýlí a my si je s každým nádechem posíláme přímo do plic. Astmatici, kardiaci nebo jinak oslabení lidé to na sobě poznají hned, zdraví a silní jedinci si na následky zatížení plic nějakou dobu počkají, ale přesto se jim nevyhnou. 

Jak posílit a regenerovat své plíce?

Plíce potřebují čistý, čerstvý vzduch a ten koneckonců prospěje celému našemu organismu, včetně naší mysli. Procházkou v přírodě získáte novou energii a uvolníte se i po psychické stránce. Snažte se být i v těchto ponurých podzimních dnech dobře naladění, užívejte si nádherné barvy přírody a nepodléhejte podzimním depresím. Oslabené plíce se mohou projevovat i poruchou lymfatického systému, proto jsou v tomto období vhodné i lymfatické masáže. Vyzkoušejte dechová cvičení, posilujte imunitu, aby se vaše tělo lépe vypořádalo s případným nachlazením a dalšími obtížemi. Činnost a stav plic můžete dobře ovlivnit také jídelníčkem.

Podzimní jídelníček k posílení plic podle tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína doporučuje jíst v listopadu především vařenou bílou zeleninu, která pomáhá správnému rozptýlení tekutin v plicích. Patří sem cibule, ředkvička, bílá ředkev, květák nebo celer. Z koření pak preferujte takové, které prohřeje vaše tělo, například majoránku, saturejku, anýz, tymián, kmín nebo čerstvý zázvor. Na potíže s dýcháním je výborná také šalvěj, i když se nedoporučuje její dlouhodobé užívání. Od podzimu do jara se doporučují také silné vývary, a to klidně i k snídani.

 

Zdroj: BLOG salveo.cz, aldebaranhealing.co

Autor: Veronika Tůmová

Školkové podzimní nemoci a jak jim předejít?
Chilli, kurkuma a zázvor – trojkombinace proti podzimnímu nachlazení

Další články

16.10. Mezinárodní den zdravé výživy
Hubnutí, dieta a zdravá strava

16.10. Mezinárodní den zdravé výživy

16.10.2024

Význam zdravé životosprávy a správně vyváženého jídelníčku si lidé v současnosti uvědomují daleko víc než dřív. Víme, že řada civilizačních nemocí je důsledkem nesprávné a zanedban ...