zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Předjarní „úklid“ pleti – tipy na detoxikační masky a potraviny pro krásnější pleť

Pavlína Klaudová
05.03.2023

Zima to sice ještě definitivně nevzdala, ale brzy tady budeme mít předjaří. Spolu s prodlužujícími dny dostáváte více energie, tělo začíná více vnímat ostřejší sluneční paprsky, i když stále poněkud chladné. Pokud plánujete detoxikaci těla, přidejte k ní i tu pleťovou. Pokožka vám za to poděkuje.

Nahromaděné toxiny pleti neprospívají

V zimě naše tělo volá po hutném jídelníčku, který ale bohužel neprospívá pokožce, protože jí vystavujete zvýšené zátěži ve formě tělesného odpadu. Může pak působit mdlým dojmem, póry se častěji ucpávají, chladné počasí navíc není nic moc pro její hydrataci. I běžně mastná pleť může při nízkých teplotách vykazovat sklony k vysoušení, svědění, zarudnutí. Prostě a jednoduše, to, co jíte se v kombinaci s vnějšími vlivy prostředí podepisuje na jejím stavu více, než byste chtěli.

Jak zlepšit celkový vzhled pleti nejen po zimě?

Odlehčete si stravu a pomalu přejděte do jarního módu. Pár týdnů nepijte kávu, zkuste zařadit více filtrované vody, bylinkové čaje nebo můžete sáhnout po kávových náhražkách. Velmi chutná je například jemnější ovesná nebo čekanková káva. Ti, kteří dávají přednost větší hořkosti mohou sáhnout po pampeliškové nebo žaludovce, jejich pitím zároveň podpoří dobrou jaterní činnost a celkové zažívání. I to je pro pleť více než důležité.

Jezte ovoce a zeleninu, bohaté na antioxidanty a diureticky působící látky, pomohou nejen odvést z těla nahromaděné škodliviny, ale zároveň dodají pleti potřebné vitamíny. Velmi důležitý je vitamín C, který se podílí na tvorbě kolagenu. S jeho přičiněním bude vaše pokožka zdravá, krásná a pevná. Po čem byste měli sáhnout, pokud chcete zabít více much jednou ranou?

 • Avokádo obsahuje antioxidant glutathion a je bohaté na draslík, má nízký obsah sodíku a podporuje vylučování toxinů ledvinami.
 • Mrkev je výborným zdrojem betakarotenu,dalšího prvku, důležitého pro zdraví pleti.
 • Červená řepa s obsahem betaninu napomáhá pomaleji odbourávat mastné kyseliny v játrech, jsou tak méně zatěžována a mohou účinněji bojovat proti toxické zátěži organismu.
 • Jablko je bohaté na vitamín C, draslík a vlákninu, důležitou pro dobrý stav vaší střevní mikroflóry.
 • Kiwi je přírodní diuretikum, výborný zdroj draslíku a je jedním z mnoha dobrých zdrojů vitamínu C.
 • Citrusy jsou bohaté na vitamín C a vlákninu. Obsahuje spoustu flavonoidů a také minerální látky.

Detoxikujte pleť také zvenku pomocí přírodních ingrediencí

Pravidelný jemný přírodní peeling podpoří krevní mikrocirkulaci, která je také potřebná pro zbavení se toxické zátěže a zbaví vaši pleť odumřelých buněk. Takže se může efektivněji regenerovat a je lépe připravená přijmou výživné složky z pečující kosmetiky. Dopřejte si dvakrát týdně detoxikační masku. Ingredience, které můžete použít nejsou finančně náročné a mnohé z nich máte běžně doma, pokud jste fanoušky minimalistické péče o pleť.

Co se dá použít pro výrobu detoxikační masky?

 • Matcha prášek je silný zdroj antioxidačních látek a úspěšně se podílí na detoxikaci pleti, které zároveň dodává hloubkovou výživu.
 • Zelený jíl funguje jako jeden ze základů masek převážně pro mastnou a zanícenou pleť, je výborným zdrojem minerálních látek, funguje jako „savý papír“ pro eliminaci kožního mazu, jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky a čistí póry.
 • Citronový hydrolát je protizánětlivý a reguluje produkci kožního séba, čistí póry.
 • Růžový hydrolát působí antioxidačně, snižuje projevy zánětu a maštění pleti.
 • Aktivní uhlí na rostlinné bázi (černé aktivní uhlí) má výbornou adsorpční schopnost, která mu dodává čistící a detoxikační vlastnosti. Uvolňuje zanesené póry a čistí aknózní ložiska.
 • Aloe vera gel zklidňuje kožní podráždění a napomáhá udržet vyrovnanou hydrataci. Vůbec nejlepší je používat ten z doma pěstované rostliny bez zbytečných příměsí.
 • Spirulina v práškové formě je složka přirozeně bohatá na bílkoviny, minerály, esenciální mastné kyseliny a vitamíny. Působí jako dobrý antioxidant, podporuje boj proti volným radikálům a snižuje známky předčasného stárnutí. Unavené pleti dodá potřebnou výživu.
 • Chlorella v práškové formě se opravdu velmi hodí také k vnější detoxikaci pokožky. Vytáhne z ní toxickou zátěž, a zároveň doplní potřebné látky k její efektivní obnově. Stejně jako spirulina je bohatá a bílkoviny, vitamíny a minerály. Zlepší elasticitu pleti.
 • Prášek z aceroly je zdroj vitamínu C, silného antioxidantu, který pleť vyživí a výborně tonizuje. Podporuje účinné vylučování toxinů z pokožky.

 

Zdroje: britannica.com , healthline.com, ncbi.nlm.nih.govpubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Chlamydie nejsou jen pohlavní nemoc, mohou napadnout i vaše plíce
Můžeme jíst naklíčené brambory? Ano, ale jen za určitých podmínek

Další články