Plastická chirurgie

Historie plastické chirurgie

Dominika Škamlová
12.01.2012

Touha a potřeba zkrášlovat své tělo je v lidech odpradávna. Plastická chirurgie či estetická medicína je tedy jenom zdánlivě novodobý obor lékařství. V dnešním článku se seznámíme se základy plastické medicíny a především s její historií.

První zmínka o estetické medicíně sahá až do středověké Indie, konkrétně do 8. stol. př.n.l. První záznamy z této doby popisují hned dva zákroky, a to ne zcela primitivní rhinoplastiku (operace nosu) a otoplastiku (operace uší). Pro úpravy různých částí těla tehdy doktoři využívali kožní transplantace.

Dokud se nezačala využívat anestezie, byla plastická chirurgie velmi bolestivá. Při těchto zákrocích existovalo také velké riziko infekce, takže až s příchodem dezinfekce a antibiotik, se nejen plastická chirurgie, ale i chirurgie všeobecně zařadila mezi bezpečné lékařské metody.

Plastická chirurgie se využívala také ve starém Římě, jelikož staří Římané vzhlíželi ke kráse těla a hlavně k jeho dokonalosti, takže se veškeré nedokonalosti pokoušeli napravit.

Ve středověku obor plastické chirurgie téměř zapadl, byl opět oprášen za renesance, kdy se plastické chirurgii věnovali lazebníci a holiči.

V roce 1827 byl proveden první plastický chirurgický zákrok v Americe. Jednalo se o úpravu rozštěpu patra. Za zakladatele plastické chirurgie je považován Holanďan Harold Gillies, který za první světové války pečoval o vojáky, kteří měli zranění v obličeji. Za druhé světové války našel pokračovatele ve svém bratranci, Archibaldu McIndeovi. Ten pomocí plastické chirurgie léčil vojáky RAF, kteří utrpěli popáleniny.

V roce 1946 provedl Harold Gillies první operaci, při níž byla přeoperována žena na muže.

Plastická chirurgie v ČR

V tehdejším Československu se o vývoj plastické chirurgie zasloužil akademik František Burian, vědec a chirurg. Během první světové války založil stanici plastické chirurgie v rumunském Temešváru. Po válce se toto pracoviště přestěhovalo do nemocnice na Hradčanech, v roce 1937 do nemocnice na Královských Vinohradech, kde položilo základ oddělení plastické chirurgie a popálenin, která tu jsou dodnes. V roce 1948 vznikl ústav plastické chirurgie v Brně a o rok později v Bratislavě.

Naše země byla první na světě, kde byla plastická chirurgie uznána jako samostatné odvětví medicíny. Bylo to v roce 1932 a za velkého přispění Františka Buriana se o to zasloužil tehdejší prezident lékařské komory Arnold Jirásek. Od té doby se rovněž vyučuje na lékařské fakultě. Od roku 1966 je atestačním oborem. Do té doby bylo její studium pouze nástavbové.

V některém z příštích článků na Zdravě.cz se opět zaměříme na plastickou chirurgii, tentokrát pohledem do současnosti.

Autor: Dominika Škamlová

Prostata - její funkce a význam
Müsli do ruky

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Jak vybrat kroužek pro dítě
Školák a předškolák

Jak vybrat kroužek pro dítě

10.01.2012

Většina rodičů chce, aby jeho děti dělaly, co je baví, rozvíjely svůj talent a schopnosti a také aby se nenudily a jejich volný čas nevyplňovala jenom prázdnota, případně bezcílné ...