Péče o tělo

Parfém podle vašich představ

Magdalena Šalamounová
09.01.2012

Vybrat si ten vhodný parfém může být pro některé ženy celkem náročné. Parfumerie jsou sice plné rozmanitých vůní, ale čím víc jich vyzkoušíte, tím více se v nich ztrácíte, až nakonec nemusíte mít jistotu, zda vám je daný parfém příjemný či nikoliv. Pokud nejste s žádným parfémem na trhu zcela spokojená, zkuste si nechat vytvořit vlastní vůni, která bude odpovídat vašim představám, nebo si vytvořte doma parfém z ingrediencí, které vám nejvíce vyhovují.

Pokud se rozhodnete namíchat si vlastní parfém doma, pak počítejte s tím, že taková práce není úplně jednoduchá, protože špičkoví parfuméři se mícháním parfémů zabývají velmi dlouho, dokud nevytvoří něco speciálního. Můžete však zkusit vyrobit parfém, který bude obsahovat méně složek a budou mít jednodušší kompozici, než mají parfémy světových značek.

Postup při výrobě domácího parfému

1) K výrobě parfému je třeba vždy vonná složka (esenciální oleje a extrakty) a médium (alkohol, popřípadě olej).

2) Olej je třeba použít čistý a za studena lisovaný – nejlépe jojobový, kokosový, meruňkový či mandlový atd. Olej by neměl mít příliš výraznou vůni. Výhoda oleje je, že se odpařuje pomaleji než alkohol, a vůně tak déle vydrží. Navíc je šetrnější k pokožce.

3) Alkohol by měl být také čistý, nejlépe čistý líh, popřípadě velmi kvalitní vodka.

4) Oleje si nejprve nakapejte např. na papírek a zkuste, jakou intenzitou voní, kolik je třeba u kterého oleje kapek a podobně.

5) Teď už můžete začít s mícháním a oleje zařazovat do hlavy, srdce nebo základu parfému.

6) Do základu se hodí např. hřebíček, jasmín, cedr, růže, santal, vanilka, ylang-ylang.

7) Do srdce např. kosatec, levandule, lípa, máta, muškátový oříšek, růžové dřevo.

8) Do hlavy např. bergamot, citrón, koriandr, mandarinka, pomerančový květ, skořice.

9) Nyní začněte s mícháním – můžete zkusit namíchat vůni podle složení parfémů, které znáte, případně naleznete, nebo prostě experimentovat s vlastními nápady.

10) Pokud máte hotovou směs, nechte ji několik dní uležet, poté zředit a nechat zhruba další měsíc uležet a parfém je hotov.

Vlastní parfém od profesionála

Pokud si netroufáte na vlastní domácí výrobu parfému, ale přesto byste měli rádi svou vlastní originální vůni, můžete zkusit některé parfumerie, které nabízejí zákazníkům výrobu vlastního parfému, a to nejen namíchání parfému podle vašich představ, ale také vlastní flakónek, název, potisk a veškerý design vašeho parfému.

Všechny kroky ohledně výroby vlastního parfému povede zkušená parfumeristka, poradí vám také ohledně vůně, která by se k vaší osobě a životnímu stylu hodila nejlépe. Navíc se nemusíte bát, že by byl parfém nekvalitní, naopak můžete počítat s vysokou kvalitou ingrediencí.

Svou vlastní vůni si pořídíte za cenu okolo 1500 Kč a kdykoli si ji můžete znovu objednat již za nižší cenu. Můžete také věnovat originální dárek v podobě certifikátu na výrobu vlastního parfému.

 

Autor: Magdalena Šalamounová

Francouzské dezinfekce nepáchnou, ale příjemně voní!
Jak vybrat kroužek pro dítě

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Kouření a vitamíny
Kouření

Kouření a vitamíny

Pokud jste silnější kuřák, pak vaše tělo potřebuje zvýšený přísun vitamínů. Organismus kuřáků je mnohem více oslaben než u nekuřáků, a je proto třeba více dbát o své tělo a alespoň ...