Prostata

Prostata - její funkce a význam

Milena Mocková
12.01.2012

V dnešní době se hodně mluví problémech s prostatou, ale mnozí z nás neví, kde by tuto žlázu hledali a k čemu vlastně slouží. Proto se v dnešním článku seznámíme s prostatou a zároveň se podíváme na nejčastější onemocnění této žlázy.

Prostata nebo také předstojná žláza je přídatná pohlavní žláza, která je umístěna v malé pánvi pod močovým měchýřem. Zepředu je ohraničená stydkou kostí, vzadu stěnou konečníku, na jehož přední stěně je hmatná. Obkružuje močovou trubici kolem dokola a sekret, který je z ní vylučován, je součástí ejakulátu a zvyšuje schopnost přežití spermií. Normální velikost je asi 3x3 cm.

Funkce a význam prostaty

Celá žláza se skládá z několika jednotlivých žlázek, které jsou uspořádány anatomicky a tvoří samostatné laloky prostaty. V jednotlivých žlázkách se tvoří zásaditý sekret, který obsahuje látky nutné k výživě a pohybu spermií. Sekret tvoří 10-30 % ejakulátu a mísí se se spermiemi při mužském orgasmu.

Nemoci prostaty

K nejčastějším onemocněním patří hyperplasie prostaty, tedy zbytnění, a karcinom prostaty.

Nádorové onemocnění nemá v prvním stadiu žádné příznaky. Později se nádor projevuje problémy s močením – častější močení během dne a především v noci, či odkapávání na konci močení, případně krví v moči. Jedinou možností, jak poznat nádor včas, je návštěva lékaře a vyšetření krve na prostatický specifický antigen (PSA).

Potíže s močením nemusejí vždy znamenat rakovinu. Může se jednat o takzvanou benigní hyperplazii, neboli zbytnění prostaty. Pokud se navštíví lékař včas, je možné se v pozdější době vyhnout operaci. Hyperplazie není zhoubná, ale ti, kdo jí trpí, mají větší pravděpodobnost, že se u nich nádor objeví.

V případě nádoru se léčba liší podle závažnosti. Je-li malý a málo agresivní, omezený pouze na samotnou prostatu a navíc s nízkou hodnotou PSA, může postačit jen pečlivé sledování. V ostatních případech dochází k ozařování, radikálním operacím nebo hormonální terapii.

Prevence onemocnění prostaty

V rámci preventivní péče o prostatu se doporučuje omezit solení a silně kořeněná jídla. Alkohol a nápoje s obsahem kofeinu nejsou vhodné, ale v mírných dávkách neškodí. Dobré jsou potraviny s vlákninou, která pomůže prostatě, ale působí i proti vzniku nádorového onemocnění tlustého střeva.

Vlmi prospěšnou činností pro prostatu je chůze. Denně by se mělo ujít dva až pět kilometrů. Jízda na kole se nedoporučuje z důvodu hmoždění prostaty zejména na úzkých sedlech. Vede to k jejímu dalšímu zvětšování.

Autor: Milena Mocková

Jak se staráme o své zdraví?
Historie plastické chirurgie

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Parfém podle vašich představ
Péče o tělo

Parfém podle vašich představ

Vybrat si ten vhodný parfém může být pro některé ženy celkem náročné. Parfumerie jsou sice plné rozmanitých vůní, ale čím víc jich vyzkoušíte, tím více se v nich ztrácíte, až nakon ...

Kouření a vitamíny
Kouření

Kouření a vitamíny

Pokud jste silnější kuřák, pak vaše tělo potřebuje zvýšený přísun vitamínů. Organismus kuřáků je mnohem více oslaben než u nekuřáků, a je proto třeba více dbát o své tělo a alespoň ...