Pleť

Akné a černé tečky - odpovědi na nejčastější otázky

Zdravě.cz
05.04.2011

Stále vás trápí pupínky a černé tečky? Už nevíte jak dál? Možná děláte něco špatně. Zakladatelka české kosmetické firmy RYOR ing. Eva Štěpánková říká, že ošetření není složité. Boj s akné vyžaduje především pečlivost a pravidelnost. Této odbornici v péči o pleť jsme položili nejčastější otázky týkající se akné.

Jak a proč vzniká akné?

Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob, která trápí především mladistvé.

Vliv na tvorbu akné mají hormonální změny, kdy se tvoří nadměrné množství mazu v mazových žlázkách. Vývod žlázy se v důsledku problémů při akné zacpe, vytvoří se na něm rohovinová zátka, které brání vytékání mazu. Za přispění bakterií vznikne zánět a následně může dojít i k vytvoření hluboké jizvy.

Mají akné jen teenageři?

Akné nemusí končit pubertou, může se vyskytovat i v dospělosti. V případě, že akné trvá i v dospělém věku, je potřeba se zamyslet, co je špatně a řešit to.

Jak správně ošetřovat akné?

Základním krokem k péči o akné je každodenní čištění.

Pokud používáme make-up, je nejprve nutné použít Dvoufázovou odličovací emulzi, která odstraní i voděodolnou řasenku a je vhodná i pro citlivé oči.

Ráno i večer pleť nejprve vyčistíme Čistící pěnou s mořskými řasami na problematickou pleť z řady Aknestop. Ta citlivě odstraní přebytečný kožní maz. Udržuje také dlouhodobě matný vzhled.

Dočištění se provádí Bylinným tonikem na problematickou pleť. Je bezalkoholové a díky šalvěji, jalovci a tee tree má protizánětlivý účinek.

Na den se používá přípravek Calming sérum antiakné na zklidnění pleti. Používá se i po velkém, hlubokém čištění pleti. Pleť se zklidní a ustoupí projevy podráždění.

Na noční ošetření  je potom vhodný Krém s fytosfingosinem, který má výrazné antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Při pravidelném používání se snižuje tvorba kožního mazu a výrazně se omezují projevy akné.

028-Čisticí pěna s mořskými řasami na problematickou pleť.jpg

Můžeme si pleť ručně čistit sami?

Můžeme, ale provádíme základní  čištění doporučenými přípravky, hluboké čištění přenecháme profesionálům. Je  totiž dost pravděpodobné, že si bakterie rozneseme rukama po celém obličeji a výsledek ošetření bude daleko horší. Navíc při neodborném zásahu hrozí vznik jizev.

Co udělat, když cítíme, že se tvoří nový pupínek?

Pro rychlou pomoc používáme Antiakné roll-on. Je dobré ho mít všude s sebou. Vejde se krásně do tašky i kapsy. Jak cítíme, že se klube nový pupínek, ihned přípravek naneseme na problematické místo a několikrát během dne aplikaci opakujeme.

Co když se akné vyskytuje i na dekoltu nebo na zádech?

Ideální je použít opět Čistící pěnu s mořskými řasami na problematickou pleť, dá se nanášet i při sprchování.

Musíme nějak měnit svoje stravovací návyky?

Určitě ano, ale to platí při jakémkoliv problému s pletí, nejen u akné. Jedno z pravidel zní: pleť je důležité čistit nejen zvenku, ale i zevnitř. Jsou tři možnosti jak čistit pleť:

  1. Přes kůži, to už děláme kosmetickými přípravky
  2. Dále přes ledviny a přes močové cesty, tento problém řešíme čaji
  3. A nakonec přes střeva, pomocí vhodné nativní, tepelně neupravované stravy

Takže jsme společně s firmou Dr. Popov vytvořili sérií čajů a nativní stravy. Jeden z čajů se jmenuje Lymfodren, jeho účelem je zlepšit lymfatický systém a pročistit celé tělo.

Strava se jmenuje Pohár života. Jedná se o sypkou směs, kde se smíchají čtyři lžičky této směsi s vodou a nejdříve  po hodině nebo nejlépe přes noc, kdy výrobek nabobtná ve vodě, do něj přidáme jogurt. Je to ideální snídaně, která nejen čistí, ale i zasytí a je vhodná při redukci váhy.

Samozřejmě je nutné se vyhnout tučným výrobkům, konzumovat co nejvíce zeleniny a především dodržovat pitný režim.

Jak na černé tečky?

V řadě Aknestop tento problém řeší Gelová slupovací maska. Masku naneseme rovnoměrně na pleť. Po 20 minutách masku sloupneme od brady nahoru. Na masce vidíme, že na ní zůstaly nečistoty z pórů.

079-Antiakné roll-on - krabička.jpg

Kolik stojí přípravky proti akné?

Kompletní řada Aknestop, kde je celkem 6 výrobků, vyjde asi na 550 Kč, vydrží vám na několik měsíců. Nativní strava s čajem vás přijde na 130 Kč. Od začátku existence naší firmy se řídíme heslem ,,RYOR si může dovolit každá česká žena“. A myslím, že tato cena je příznivá i pro studenty.

Nevíte, jak pečovat o svou pleť? Zkuste on-line kosmetickou poradnu na www.mujryor.cz

 

Autor: Zdravě.cz

Jaro podle tradiční východní medicíny
Světový den zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Máta peprná - bylinky pro zdraví
Bylinky

Máta peprná - bylinky pro zdraví

17.04.2011

Máta je výrazně aromatická vytrvalá bylina, která má zelené listy a nafialovělé květy. Velmi často zplaňuje, a proto ji můžete potkat nejen na zahrádkách, ale v podstatě kdekoliv.

Lopuch - bylinky pro zdraví
Bylinky

Lopuch - bylinky pro zdraví

15.04.2011

Tato dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých patří mezi naše největší byliny. Každý ji zná, málokdo však ví o jejích léčivých vlastnostech. Lopuch totiž roste ve velké míře jako ...

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...