Pleť

Přírodní kosmetika

Michaela Holá
31.03.2009

V dnešní době jsme svědky nástupu nového trendu v užívání kosmetiky. Stále více je dávána přednost méně chemickým přípravkům a dříve opomíjená přírodní kosmetika se dostává do popředí. Platí to nejen v této oblasti, ale v podstatě vše, co nese označení „bio“ či „přírodní“ se stává módním hitem. Možná se ptáte, zda konkrétně volba této kosmetiky má své důvody či se jedná opravdu jen o snahu být „in“. Jaká jsou tedy její hlavní pozitiva?

Nejprve je podstatné říci, co nám vlastně označení „bio" či „přírodní" sdělují. Jedná se jakési normy, z nichž „bio" je tou přísnější, které mohou používat výrobky splňující určitá kritéria. Při jejich koupi tedy můžeme mít jistotu, že výrobek  neobsahuje látky chemického průmyslu včetně ropných produktů. Ty jsou běžně součástí kosmetických výrobků, přestože jsou pro pokožku obtížně vstřebatelné, takže při aplikaci na ní vytvoří téměř neprodyšnou vrstvu. Z přírodní a bio kosmetiky jsou vyloučeny také živočišné suroviny s výjimkou včelího vosku nebo lanolinu získávaného z ovčího rouna.

Při koupi nás na srdci může zahřát zjištění, že při výrobě těchto přípravků není poškozována příroda a děláme něco pro podporu ekologického zemědělství. Stejně tak zde neprobíhá testování na zvířatech a obaly, v nichž jsou takovéto výrobky uloženy, jsou šetrné k přírodě.

Hlavním základem kosmetiky jsou rostlinné složky, naopak zde nenajdeme chemické látky jako v běžné kosmetice. Toto je podstatné zejména z důvodu, že cokoliv aplikujeme na své tělo, pronikne dovnitř, kde se tyto látky mohou uložit. Tak do sebe z běžné kosmetiky vpravujeme mnoho chemikálií a zbytečně zatěžujeme organizmus. Dále přírodní kosmetika obsahuje rostlinné oleje a tuky, které mohou vylepšit vzhled pleti. Získáte také jistotu, že rostliny použité při výrobě nebyly uměle vyhnány pesticidy nebo chráněny před škůdci chemickými látkami. Zakázané jsou zde jakákoliv barviva či syntetické konzervační látky.

Absence chemických látek je hlavním důvodem, proč bývá tato kosmetika doporučována alergikům a mladším dětem, u nichž ještě nejsou plně funkční všechny obranné mechanismy pokožky. Samozřejmě alergická reakce může nastoupit i u přírodní kosmetiky. Stejně jako na chemické látky můžete být přecitlivělý i na složky přírodního původu. Lepší je tedy nejprve vyzkoušet jen malé balení a rozhodnout se, jak vám přípravek vyhovuje.

Ač slovíčko „bio" či „přírodní" je dnes pro mnoho lidí lákavých samo o sobě, není lepší rada, než se beztak vždy pro jistotu podívat na složení výrobku. I zde platí, že není radno podlehnout jen reklamním lákadlům. Dnes je již na trhu pestrý výběr této kosmetiky, můžete si tedy přípravky vyzkoušet a zvolit přesně ten, který vám nejlépe vyhovuje. Jistě se setkáte se dvěma naprosto protichůdnými postoji. Jedni vám budou tvrdit, že klasická kosmetika je plná chemikálií, které do sebe její pomocí vpravujeme, ničí přírodu a není jisté, jaké následky na nás za pár let zanechá. Naopak druzí - zastánci přírody - si najdou argument v ochraně životního prostředí, netestování na zvířatech a obsahu čistě přírodních látek. A snad i zde platí zlatá střední cesta. Výběr ponechte na svém uvážení a zvolte to, o čem budete přesvědčeni, že je pro vás to pravé - ať již to je či není módní hit.

A jaké máte zkušenosti vy?

Autor: Michaela Holá

Syndrom polycystických ovarií
Čaj - nápoj života

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Cukrovka v těhotenství
Těhotenství

Cukrovka v těhotenství

20.05.2009

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění slinivky břišní, pankreasu. Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který umožňuje přestup cukru do krve. Náš organismus potřebuje ...

Vše o kojení - 2.díl
Kojení

Vše o kojení - 2.díl

07.05.2009

Pro pochopení kojení je dobré znát trochu anatomie a fyziologie prsu a tvorby mléka (laktace). A neméně důležité je vědět složení mateřského mléka. Následující řádky se budou snaži ...