Porod

Aromaterapie v těhotenství a při porodu

Šárka Balcarová
10.02.2010

Léčebné metody, které využívají působení vůní, se obecně označují jako aromaterapie. Využívají 100% čistých esenciálních neboli éterických olejů, které se získávají z různých částí rostlin (květů, listů, dřeva, kůry…). Již v hrobech faraonů starověkého Egypta byly objeveny karafy s vonnými oleji a při samotném balzamování byly používány rostlinné výtažky.

Princip aromaterapie je v působení vonných látek a jejich směsí přes čichový orgán na mozková centra zodpovědná za vznik emocí a citových prožitků, neboli na limbický systém. Jeho činnost ovlivňuje další mozková centra, která řídí tvorbu nejrůznějších hormonů. Vůně tedy zjednodušeně řečeno mohou ovlivňovat metabolismus a celkový stav organismu.

Éterické oleje působí na úrovni fyzické – např. proti bolesti, křečovým žilám, nevolnosti, vysokému či nízkému tlaku a na psychiku člověka - některé zklidňují a vyrovnávají, jiné osvěžují či podporují koncentraci nebo nás posilují v začátku nové životní etapy.

Nejjednodušším možným způsobem využití esenciálních olejů jsou aromalampy – zapálíme v nich svíčku a nakapeme do vody pár kapek esence. Zahříváním se odpařují vonné silice a jejich účinky dýcháme. Dalším možným způsobem využití jsou obklady, koupele, aromatické masti a masáže.

V zásadě platí důležité pravidlo: při výběru vhodného oleje se řiďte svým nosem. Správného účinku bude dosaženo jen tehdy, pokud ve vás olej vyvolá pozitivní reakci. Důležitá je též kvalita olejíčku.

Aromaterapie a její blahodárné účinky mohou výrazně pomáhat v období před porodem, během něj a i v následných, většinou velmi náročných dnech šestinedělí. Důležité je vědět, co a kdy má budoucí maminka používat, aby si nepřivodila komplikace místo pomoci.

Jak lze aromaterapii využít?

  • Prevence nepříjemných doprovodných jevů těhotenství - masáž hýždí, bříška nebo prsou
  • Prevence nastřižení či natržení hráze – asi 8 až 10 týdnů před porodem mohou maminky začít s masáží hráze. Ta se pravidelnými masážemi zpevňuje a při porodu nemusí dojít k jejímu nástřihu či natržení. K této masáži stačí čistý mandlový olej.
  • Pro zkrácení první doby porodní u prvorodiček – rozmarýnová koupel ve chvíli, kdy je porod „na spadnutí“ může zkrátit u prvorodiček první dobu porodní až o 50 %. U dalších porodů to může být o ještě více. Dnes je již většina porodnic vybavena vanami a koupele mohou rodičce velmi ulevit od bolestivých kontrakcí. Porod urychluje i levandule, která ovšem není doporučována ženám s nízkým tlakem.
  • Proti bolestivostem a svalovým křečím – ty může zmírňovat heřmánek římský.
  • Fenyklový masážní olej má protizánětlivé a protinadýmací účinky pro maminky po porodu. Má také pozitivní vliv na tvorbu mléka a používá se i na ošetření pokousaných bradavek při začátcích kojení.

Rizika spojená s aromaterapií

Je důležité vědět, že většina porodnic aromaterapii toleruje, ale ne každý lékař je jí pozitivně nakloněn. Aromalampy dnes již najdete v některých porodnicích. Vzhledem k výrazné účinnosti aromaterapie, je třeba konzultace s aromaterapeutem a opatrnost, protože může mít i neblahý vliv, ač jsou to jen „bylinky“. Např. šalvějový olej v posledních týdnech těhotenství a v době kojení významně omezuje tvorbu mléka. Mnohdy je třeba se mít na pozoru, aby nedošlo k nevhodnému dávkování. Již zmiňovaná rozmarýnová koupel je životabudič, prokrvuje a je vhodná pro zkrácení doby porodní. Její neuvážené použití v případě problémů s donošením plodu by ale mohlo způsobit nemalé komplikace.

Aromaterapie je stále ještě poměrně netradiční volba. Každopádně si díky svým prokázaným účinkům zaslouží pevné místo mezi podpůrnými prostředky u zvládání porodu a v období před i po něm následujícícím.

 

Máte zkušenosti s aromaterapií v době těhotenství, porodu či šestinedělí?

Autor: Šárka Balcarová

Způsoby aplikace inzulinu
Jak zvládat předvánoční stres?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...