Aromaterapie v těhotenství a při porodu
Léčebné metody, které využívají působení vůní, se obecně označují jako aromaterapie. Využívají 100% čistých esenciálních neboli éterických olejů, které se získávají z různých částí rostlin (květů, listů, dřeva, kůry…). Již v hrobech faraonů starověkého Egypta byly objeveny karafy s vonnými oleji a při samotném balzamování byly používány rostlinné výtažky.
Princip aromaterapie je v působení vonných látek a jejich směsí přes čichový orgán na mozková centra zodpovědná za vznik emocí a citových prožitků, neboli na limbický systém. Jeho činnost ovlivňuje další mozková centra, která řídí tvorbu nejrůznějších hormonů. Vůně tedy zjednodušeně řečeno mohou ovlivňovat metabolismus a celkový stav organismu.
Éterické oleje působí na úrovni fyzické – např. proti bolesti, křečovým žilám, nevolnosti, vysokému či nízkému tlaku a na psychiku člověka - některé zklidňují a vyrovnávají, jiné osvěžují či podporují koncentraci nebo nás posilují v začátku nové životní etapy.
Nejjednodušším možným způsobem využití esenciálních olejů jsou aromalampy – zapálíme v nich svíčku a nakapeme do vody pár kapek esence. Zahříváním se odpařují vonné silice a jejich účinky dýcháme. Dalším možným způsobem využití jsou obklady, koupele, aromatické masti a masáže.
V zásadě platí důležité pravidlo: při výběru vhodného oleje se řiďte svým nosem. Správného účinku bude dosaženo jen tehdy, pokud ve vás olej vyvolá pozitivní reakci. Důležitá je též kvalita olejíčku.
Aromaterapie a její blahodárné účinky mohou výrazně pomáhat v období před porodem, během něj a i v následných, většinou velmi náročných dnech šestinedělí. Důležité je vědět, co a kdy má budoucí maminka používat, aby si nepřivodila komplikace místo pomoci.
Jak lze aromaterapii využít?
- Prevence nepříjemných doprovodných jevů těhotenství - masáž hýždí, bříška nebo prsou
- Prevence nastřižení či natržení hráze – asi 8 až 10 týdnů před porodem mohou maminky začít s masáží hráze. Ta se pravidelnými masážemi zpevňuje a při porodu nemusí dojít k jejímu nástřihu či natržení. K této masáži stačí čistý mandlový olej.
- Pro zkrácení první doby porodní u prvorodiček – rozmarýnová koupel ve chvíli, kdy je porod „na spadnutí“ může zkrátit u prvorodiček první dobu porodní až o 50 %. U dalších porodů to může být o ještě více. Dnes je již většina porodnic vybavena vanami a koupele mohou rodičce velmi ulevit od bolestivých kontrakcí. Porod urychluje i levandule, která ovšem není doporučována ženám s nízkým tlakem.
- Proti bolestivostem a svalovým křečím – ty může zmírňovat heřmánek římský.
- Fenyklový masážní olej má protizánětlivé a protinadýmací účinky pro maminky po porodu. Má také pozitivní vliv na tvorbu mléka a používá se i na ošetření pokousaných bradavek při začátcích kojení.
Rizika spojená s aromaterapií
Je důležité vědět, že většina porodnic aromaterapii toleruje, ale ne každý lékař je jí pozitivně nakloněn. Aromalampy dnes již najdete v některých porodnicích. Vzhledem k výrazné účinnosti aromaterapie, je třeba konzultace s aromaterapeutem a opatrnost, protože může mít i neblahý vliv, ač jsou to jen „bylinky“. Např. šalvějový olej v posledních týdnech těhotenství a v době kojení významně omezuje tvorbu mléka. Mnohdy je třeba se mít na pozoru, aby nedošlo k nevhodnému dávkování. Již zmiňovaná rozmarýnová koupel je životabudič, prokrvuje a je vhodná pro zkrácení doby porodní. Její neuvážené použití v případě problémů s donošením plodu by ale mohlo způsobit nemalé komplikace.
Aromaterapie je stále ještě poměrně netradiční volba. Každopádně si díky svým prokázaným účinkům zaslouží pevné místo mezi podpůrnými prostředky u zvládání porodu a v období před i po něm následujícícím.
Máte zkušenosti s aromaterapií v době těhotenství, porodu či šestinedělí?
Autor: Šárka Balcarová