zdroj: pixabay.com
Porod

Co zvládnout před porodem

Veronika Tůmová
07.06.2015

Těhotenství není nemoc a pokud všechno probíhá tak jak má, měla by si každá žena tohle krásné období doopravdy užít. Na jeho konci začíná nová životní etapa, nová role, nový život. Především ale velké změny a několik prvních měsíců určitě i velká únava, psychická zátěž a téměř žádný prostor pro cokoliv jiného než je péče o novorozeně.

I když možná patříte k těm šťastnějším, které vždy a za všech okolností najdou ochotné chůvy v řadách příbuzenstva, matkou budete a už jednou provždy zůstanete právě vy. S přibývajícím věkem dítěte se můžete znovu pomalu vracet ke svým koníčkům a práci, nejméně několik prvních měsíců však bude vaše dítě potřebovat všechen váš čas. Využijte proto období před porodem hlavně k odpočinku, ale i k péči o vlastní vzhled, zdraví a psychickou pohodu.

Spánek a relaxace před porodem

Tak tohle jsou rozhodně dvě věci, kterých se vám po narození dítěte bude značně nedostávat. Už v poslední fázi těhotenství budete zřejmě trpět neustálou únavou a nepohodlím. Odpočinek proto považujte v tomto období za naprostou prioritu. Využijte k němu každou možnou chvíli. Nesnažte se za každou cenu zvládat úklid, žehlení, vaření a péči o domácnost stejně jako dřív. Váš stav vyžaduje klid a odpočinek, to jistě pochopí i vaše okolí.

Zkrášlovací den a wellness pro těhotné

I v období těhotenství pečujte o svůj vzhled a krásu. Zajděte si na těhotenskou masáž, která bude zároveň i skvělou příležitostí k relaxaci. Objednejte se na kosmetiku, nechte si udělat nehty, zajděte ke kadeřnici. Udělejte si malou radost a kupte si novou rtěnku, kabelku nebo nový kousek do šatníku. S partnerem nebo s kamarádkou si zajděte zaplavat, do cukrárny, lehněte si na deku v parku. Užívejte sílící sluneční paprsky, přírodu a klid. Hodně čtěte.

Těhotenská péče a výhody v nabídkách zdravotních pojišťoven

Informujte se u své zdravotní pojišťovny o výhodách a službách pro těhotné, které se tu nabízí. Budete určitě překvapená, co všechno budete mít možnost vyzkoušet s jejím přispěním. Můžete třeba získat nezanedbatelný příspěvek na velmi přínosnýpředporodní kurz.

Nezanedbejte přípravu na příchod nového člena rodiny!

Chcete zůstat i dlouho po porodu klidná a vyrovnaná? Nechcete se nechat zaskočit zbytečným stresem a třeba i hádkami v rodině? Pak buďte především pečlivě připravená! Ohledně dětské výbavičky, všech nutných potřeb, dětské lékárničky apod. nenechávejte nic náhodě a na poslední chvíli. Nechte si odborně poradit tam, kde tápete. Předem se naučte dobře zacházet s autosedačkou i např. se skládáním kočáru do auta. Zkompletujte dětskou postýlku, zařiďte dětský pokojíček. Přiveďte svého potomka k hotovému a ušetřete tak sobě i partnerovi práci, stres a starosti v době, kdy si budete chtít hlavně v klidu a pohodě užívat miminka.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Amyotrofická laterální skleróza - ALS
Hygienici nařídili plošné očkování proti žloutence typu A po problémech s vodou na Praze 6

Další články

Pupeční kýla v dospělosti
Kýla

Pupeční kýla v dospělosti

26.05.2015

Kýla je vrozený nebo získaný defekt v břišní stěně. Pupeční kýla, vyskytující se u novorozenců, vzniká v oblasti pupku, kde dojde k oslabení v místě napojení cév pupeční šňůry. U t ...

Jarní pylové alergie, jak se jim vyhnout?
Alergie

Jarní pylové alergie, jak se jim vyhnout?

20.05.2015

Podle odborníků u nás trpí sezónními alergiemi 15 % populace. Mohou se poprvé objevit až v dospělém věku, někdo je však zná už od dětství. Alergie je, laicky řečeno, přehnaná reakc ...