Porod

Epidurální anestezie - ano, či ne?

Michaela Holá
15.12.2009

Pokud ženu čeká v blízkých měsících porod, jistě již narazila na otázku, zda je vhodné přemýšlet nad možností epidurální anestezie. O co se v tomto případě jedná? Je lepší přirozený porod či je vhodnější dát přednost „epidurálu“? Jaké jsou výhody a naopak jaká rizika? To vše se vám v této situaci může honit hlavou.

Princip epidurálu

Do oblasti bederní páteře je zavedeno malé množství látky (místního anestetika), která znecitliví nervy odstupující z míchy a vedoucí do břicha. Výsledkem je zmírnění vnímání porodních bolestí při porodu. Podává se během porodu před nástupem nejsilnějších porodních bolestí. Celý výkon trvá několik minut a o jeho hladký průběh se stará anesteziolog.

Zdravotní indikace

Epidurální anestezie může být volena čistě ze zdravotních důvodů. Mezi ty hlavní indikace ze strany matky lze uvést následující:

 1. cévní choroby
 2. astma
 3. oční choroby
 4. epilepsie
 5. roztroušená skleróza
 6. cukrovka
 7. preeklampsie (stav spojený s vysokým tlakem a dalšími problémy)

Dále existují též situace, kdy je o epidurální anestezii uvažováno spíše z hlediska vývoje plodu (např. nedostatečné zásobení plodu kyslíkem). Bývá hovořeno též o tzv. diskutabilních indikacích, kdy nejde o indikace plynoucí ryze ze zdravotního stavu. Mezi ně lze zařadit např. polohu plodu koncem pánevním, vícečetné těhotenství či předčasný porod. Zde existují důvody pro i proti užití epidurální anestezie.

Situace opačná - kontraindikace

Jako vše ostatní, má ale i epidurální anestezie svá omezení. Mezi kontraindikace, tedy situace, kdy epidurální anestezie být užita nesmí, patří např.:

 • alergie na lokální anestetikum
 • infekce v místě plánovaného vpichu
 • poruchy srážlivosti krve matky

Možné komplikace epidurálu

Každý zákrok s sebou nese určitá rizika, a jistě je tedy před samotným rozhodnutím, zda anestezie ano či ne, vhodné vědět i o nich.

 • některé matky mohou po porodu pociťovat bolest v zádech v místě vpichu epidurální jehly
 • proniknutí jehly do mozkomíšního moku
 • krvácení do páteřního kanálu
 • neurologické komplikace či infekce

Pokud o epidurální anestezii uvažujete, jistě si nejprve zjistěte vše, co vás k jejímu průběhu či k možným rizikům napadne. Pokud však dáváte přednost přirozenému průběhu porodu a cítíte, že vše by mělo proběhnout bez farmakologie, stůjte si za svým rozhodnutím. Jednejte zde tak, abyste v tom důležitém momentu věděla, že je vše tak, jak jste si přála, a že vše probíhá tak, jak má.

 

Prožila jste porod s epidurální anestezií? Jste pro či proti ní?

Autor: Michaela Holá

Mediace – možnost řešení konfliktů
Proč muž po sexu usíná?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...