Vztahy v rodině

Mediace – možnost řešení konfliktů

Michaela Holá
04.12.2009

Konflikty nás provází celým životem. Existují chvíle pokojného klidu, kdy se zdá, že se vše ubírá přesně tak, jak chceme, ty však bývají prostřídány chvílemi, kdy vzteky vidíme rudě. Někteří se vztekají tiše a v soukromí, jiní si uleví hezky „od plic“. Hádky se odehrávají mezi partnery, na pracovišti i v čistě veřejné sféře, kdy se vám stane, že se zkrátka s někým nepohodnete. Jedním ze způsobů řešení konfliktů je mediace.

Co je mediace

Mediace je jakýmsi mimosoudním způsobem řešení sporů. Její snahou je urovnat vztahy mezi rozhádanými stranami a nalézt dohodu. Zprostředkovatelem dohody je zde tzv. mediátor, tedy osoba, která není nakloněna ani jedné ze zúčastněných stran a jen určitým způsobem usměrňuje jejich vzájemnou diskusi.

Jak mediace probíhá?

Pokud tedy např. máte potíže dohodnout se s bývalým partnerem na tom, jak často a za jakých okolností se bude moci stýkat s dětmi, není zde jediným řešením obrátit se na soud. Můžete oslovit též mediátora, kterému sdělíte, o co konkrétně se ve vaší situaci jedná. Mediátor vám objasní vše potřebné a následně kontaktuje osobu, s níž chcete spor řešit.

Pokud budete oba s tímto způsobem řešení souhlasit, je možné domluvit si první společné setkání. Při sekáních jsou dohodnuta určitá pravidla komunikace a následně je každé ze stran ponechán prostor pro její vyjádření se k nastalé situaci. Poté se hledají možná východiska z problému. Nelze říci, kolik setkání je nutné k vyřešení nepříjemné situace. Jejich počet je velmi individuální a záleží na mnoha okolnostech.

Primárním cílem mediace však není nalezení pravdy či spravedlnosti, jde spíše o dohodu zúčastněných stran, tedy o to, aby dospěly k řešení, s nímž budou oba souhlasit. Samozřejmě k dohodě se nemusí dospět ve všech případech. Někdy opravdu řešení nalezeno není a spor se musí řešit jinou cestou.

92772038.jpg

Jakou úlohu má mediátor?

Důležité je, že mediátor je v těchto situacích člověkem nestranným a nezaujatým. Jeho úkolem není „nadržovat" jedné ze zúčastněných stran, ani snažit se vnutit vám nejvhodnější řešení. Je jen jakýmsi pomocníkem, který vám provází při jeho hledání. Jeho snahou je to, aby mezi lidmi podpořil vzájemnou komunikaci, aby vzájemně získali náhled nad důvody svého jednání, porozuměli svým činům a řešili spor na racionální úrovni.

Kde se mediace používá?

Mediace u nás není zatím tolik známá a mnohdy lidé nevědí, že tato možnost řešení problémů vůbec existuje. Mediace však může nalézt své místo např. při řešení problematických vztahů v pracovním prostředí, při řešení vztahů mezi obviněným a poškozeným či při rozvodových a porozvodových situacích.

Slyšeli jste již někdy o mediaci? Řešili jste nějaký spor s pomocí mediátora?

Autor: Michaela Holá

Lze zemřít po vypití většího množství vody?
Epidurální anestezie - ano, či ne?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...