Sex a erotika

Proč muž po sexu usíná?

Pavlína Šourková
05.06.2010

Právě jste prožili jeden z těch krásných večerů, kdy po sobě s partnerem „skočíte“ a užijete si skvělý sex. Vy jste pak příjemně naladěná a ještě se chcete tulit, ale váš partner usne jako když ho do vody hodí! Málokterá žena má pro toto jednání pochopení, přesto je vědecky ověřeno, že muž je v tom nevinně. Za vše může hormon prolaktin.

Co je hormon prolaktin?

Prolaktin je hormon produkovaný předním lalokem mozkového podvěsku. U ženy je nezbytný pro růst mléčné žlázy a po porodu navozuje produkci mléka (laktaci). U mužů tento hormon ovlivňuje růst předstojné žlázy a přídatných pohlavních orgánů. Navíc prolaktin u obou pohlaví ovlivňuje libido. Pokud je ho v těle větší množství (např. po orgasmu, ale třeba i po porodu) člověk se cítí unavený.

Orgasmus a prolaktin

Po orgasmu se do krve vyplaví adrenalin, noradrenalin a hlavně větší množství prolaktinu. Ten tělu signalizuje, že si musí na chvilku odpočinout. Vědci zjistili, že prolaktin ovlivňuje i hladiny dalšího důležitého hormonu - dopaminu, který hraje roli v kontrole pohybu, radosti a bolesti, tedy přesně toho hormonu, který „zodvovídá" za rozkoš při orgasmu. Po orgasmu dopamin klesá, ale prolaktin zůstává a tlumí jeho účinky. Předává mozku i pohlavním orgánům informaci, zda mu orgasmus stačil, či nikoliv. Nepřímo tak rozhoduje o tom, zda se člověk chce ještě milovat, či ne.

Hladina prolaktinu po orgasmu opadá u každého trochu jinak. U někoho pomaleji, u někoho rychleji, ti jsou pak schopni dříve pokračovat v „akci".

Proč muži usínají častěji?

Prolaktin po orgasmu se vyplavuje nejen u mužů, ale i u žen (hladina se v krvi zvedá asi o 300%). Proč tedy muži usínají častěji? To je otázka, nad kterou vědci ještě bádají. Možná je souvislost s viditelným zakončením orgasmu u mužů - s ejakulací. Ale jsou ještě další faktory ovlivňující tuto skutečnost:

  • muži vydávají při sexu větší fyzickou sílu, jsou pak více unavení

  • žena ne vždy dosáhne orgasmu

 

Bezpochyby mají hormony na sexuální život člověka velký vliv. Co si o tom myslíte vy? Působí na „spáče po sexu" i něco jiného?

Autor: Pavlína Šourková

Epidurální anestezie - ano, či ne?
Horoskopy 30.11. - 6.12. 2009

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...