Poruchy štítné žlázy

Den jódu

Zuzana Šilhavá
05.03.2011

Den jódu, který připadá na 6. březen, poprvé vyhlásil Český výbor pro Unicef v roce 1999 ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Česká republika je jako vnitrozemský stát přirozeně více ohrožena nedostatkem jódu než země ležící u moře, v jejichž jídelníčku jsou tradičně zahrnuty mořské ryby, plody a řasy. Od roku 1950 se u nás povinně provádí jodace kuchyňské soli. V roce 2002 se podle kritérií Světové zdravotnické organizace přiřadila Česká republika k zemím, kde byl problém jódového deficitu eliminován. Přesto nemůžeme tuto otázku považovat za trvale vyřešenou.

Lidské tělo obsahuje asi 20 – 30 mg jódu, 80 % z toho se nachází ve štítné žláze jako nezbytná součást hormonů tyroxinu a trijodtyroninu, které v buňkách regulují rychlost metabolismu (látkové přeměny). Tyto hormony jsou rovněž odpovědné za normální vývoj mozku, zvláště během nitroděložního vývoje a prvního roku života dítěte.

Co způsobí nedostatek jódu

Nedostatek jódu se může projevit zvětšením štítné žlázy (tzv. strumou, voletem), ale i dalšími příznaky:

  • zvýšená únava
  • zapomínání
  • sklon k depresím
  • celková ztráta vitality
  • poruchy sexuálního vývoje
  • poruchy plodnosti
  • vyšší potratovost

Dlouhodobý nedostatek jódu může vést i ke vzniku nádorového bujení prsu a štítné žlázy. V nedostatku jódu mají svůj původ vážné poruchy mentálního a tělesného vývoje u dětí, nazývané kretenismus. U nás se díky zavedeným opatřením tato porucha nyní nevyskytuje. Ovšem i v dnešním světě jsou desítky milionů dětí odsouzeny k mentální retardaci v důsledku nedostatku jódu.

Zdroje jódu

Optimální denní příjem jódu by měl činit kolem 150 mikrogramů, v těhotenství až o sto mikrogramů víc. Zdrojem jódu jsou v první řadě mořské ryby a další produkty z moře, dále je významné množství jódu obsaženo v mléce a mléčných produktech, tam však množství jódu značně kolísá. S ohledem na naše výživové zvyklosti jsou mléko a mléčné produkty jako zdroj jódu velmi důležité, zvláště pro lidi, kterým je doporučen zvýšený příjem jódu, zároveň však musí ze zdravotních důvodů omezit příjem soli.

Pro optimální přísun jódu se uvádí jako dostačující dvakrát týdně porce mořských ryb, avšak sehnat čerstvé a kvalitní mořské ryby není vždy jednoduché. Řešením mohou být sardinky v plechovce, přestože se jedná o konzervu, což má své nevýhody.

Pokud se nebojíte zavádět do svého jídelníčku nové věci, vyzkoušejte mořské řasy. Prodávají se sušené, nejspíš je seženete v prodejnách zdravé výživy, na trhu je k dostání mnoho druhů. Mohou se přidávat do salátů, do polévky, a pokud vám jejich konzistence vadí, nemusíte je přímo jíst, stačí je v polévce vyvařit a následně vyjmout.

Jód v těhotenství

Velké nároky na jód v těhotenství může pomoci pokrýt přípravek Gravimilk, který v jedné porci obsahuje 100 % doporučeného denního množství. Podávání jódu kojencům a dětem je vhodné přenechat dětskému lékaři. Jelikož jód přechází do mateřského mléka, kojené děti jeho nedostatkem obvykle netrpí.

Ani u jódu však není dobré přehánět. Přímořské národy si proti vysokým dávkám jódu z mořských řas vypěstovaly vyšší odolnost. U jedinců, kteří nemají štítnou žlázu zcela v pořádku, mohou vysoké dávky jódu dráždit a způsobovat nepříjemné a dlouhodobé komplikace. Pokud se u vás v rodině vyskytly problémy se štítnou žlázou, nebo máte sami u sebe na tyto problémy podezření, je vhodné nechat si štítnou žlázu vyšetřit a o používání potravin a doplňků s jódem se poradit s lékařem.

 

Autor: Zuzana Šilhavá

Jak se hojí zlomená kost
Co je celostní medicína

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...