Rakovina děložního čípku

Prevence proti rakovině děložního čípku

Blanka Barešová
16.12.2008

Poté, co se ve 13. komnatě paní Marie Retková svěřila se svou osobní zkušeností s rakovinou děložního čípku a na konci pořadu propagovala očkování proti HPV (lidský papillomavirus) jako prevenci proti této zákeřné chorobě, strhla se lavina s nabídkou očkovacích vakcín. Je očkování v dnešní době jedinou možnou prevencí proti rakovině děložního čípku?

Lidský papillomavirus je běžný virus, který se vyskytuje jak u žen, tak u mužů. Existuje více než 100 různých typů HPV. Určité typy HPV způsobují běžné bradavice na rukou a chodidlech. Většina typů HPV nevyvolává žádné známky nebo symptomy a infekce odezní bez léčení.

Asi 30 typů HPV je známo jako genitální HPV, protože tyto typy postihují oblast genitálií. Některé typy vyvolávají změny buněk sliznice děložního čípku. Bez léčby se tyto abnormální buňky mohou někdy změnit v rakovinné buňky. Jiné typy HPV mohou způsobit genitální bradavice a benigní (abnormální, avšak nikoli rakovinné) změny děložního čípku.

Jak se genitální typy HPV dostanou do organismu?

Infekce genitálního traktu lidskými papillomaviry je klasifikována jako najrozšířenější sexuálně přenosné onemocnění. Mnoho lidí nakažených HPV nemá žádné známky nebo symptomy infekce, a tak tito lidé mohou virus šířit, aniž by o tom věděli.

U většiny lidí nakažených HPV dovedou obranné mechanismy organismu samy virus odstranit. U některých osob se však určité typy tohoto viru mohou vyvinout v genitální bradavice nebo benigní změny děložního čípku. U žen, jejichž organismus se určitých typů viru nezbaví, mohou nastat atypické změny na sliznici děložního čípku. Tyto abnormální buňky, nejsou-li zjištěny nebo léčeny, mohou vést k předrakovinným změnám a k rakovině. Rozvoj rakoviny děložního čípku obvykle trvá řadu let, i když ve vzácných případech může proběhnout během jednoho roku. Proto je důležité zjistit rakovinu včas.

Jak snížt riziko rakoviny děložního čípku?

Nejlepším způsobem, jak snížit možnost, že onemocníte rakovinou děložního čípku, jsou pravidelné gynekologické prohlídky zahrnující odběr onkologické cytologie. Je-li včas zjištěn předrakovinný stav (případně již rakovina), může se rakovina děložního čípku úspěšně léčit. Odběr onkologické cytologie pomáhá zjistit podezřelé změny buněk děložního čípku, ještě než se změní v rakovinu. Rakovina děložního čípku patří mezi typy rakovin, kterým lze nejsnadněji předcházet.

Očkování proti rakovině děložního čípku patří mezi tři nejpopulárnější očkování hned vedle očkování proti klíšťatům a chřipce. Cena kompletního očkování se pohybuje okolo 9 900,- Kč. „Pokud vím, tak asi 10-20 % děvčat ve věku 15 let, které letos učím, očkování proti rakovině děložního čípku má. Nejlepší věk pro očkování je 10 – 13 let, každopádně před začátkem sexuálního života.“ říká Mgr. Petra Stodolová, odborná učitelka Střední zdravotnické školy v Pardubicích.

Autor: Blanka Barešová

Černý kašel - postrach maminek
Proč je zdravé plavat

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...