Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku - příznaky a prevence

Milena Mocková
09.07.2012

Rakovina děložního čípku patří mezi druhé nejčastější onemocnění u žen, hned po rakovině prsu. Pokud se tato onemocnění nezachytí včas, může dojít ke komplikacím při otěhotnění či v těhotenství a také k ohrožení života.

Děložní čípek je spodní část dělohy. Hlavní příčinou rakoviny děložního čípku je lidský papillomavirus HPV. Pokud je žena nakažena určitými typy lidského papillomaviru a není tato infekce vyléčena, mohou se ve sliznici děložního čípku vyvinout abnormální buňky.

Nezjistí-li se tyto buňky včas a nezačne-li se žena léčit, mohou se abnormální buňky stát předrakovinnými a později rakovinnými. To může trvat několik let, i když v některých případech k tomu může dojít během jednoho roku.

Při gynekologických kontrolách se provádí odběr onkologické cytologie, který může pomoci zjistit změny buněk čípku, ještě než se změní v rakovinu.

Příznaky rakoviny děložního čípku

  • zapáchající krvavý výtok, krvácení
  • bolest v podbřišku a v zádech
  • potíže při močení
  • krvácení z močové trubice nebo konečníku
  • otok dolních končetin

Fáze rakoviny děložního čípku

  1. rakovina je omezena pouze na děložní čípek
  2. rakovina přechází na okolní tkáně
  3. rakovina se šíří do okolních tkání, avšak neproniká do okolních orgánů
  4. rakovina proniká do okolních orgánů a jsou prokázány metastázy

Prevence

Rakovina děložního čípku je specifická tím, že se proti ní dá chránit očkováním (o novinkách v očkování proti této chorobě se můžete dočíst zde).

V dnešní době nabízí trh dva druhy vakcíny proti HPV a to Silgard a Cervarix.

Vakcína Silgard je určena pro dívky a ženy od 9 do 45 let a chrání proti pěti onemocněním – rakovině děložního čípku, přednádorovým nálezům na zevních rodidlech a pochvě a genitálním bradavicím. Dále vakcína pomáhá chránit proti 4 typům lidského papillomaviru: 2 typům 16 a 18 , které způsobují přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku, vulvy a vagíny, a 2 dalším typům 6 a 11, které způsobují přibližně 90 % případů genitálních bradavic.

Vakcína Cervarix je určena pro dívky a ženy ve věku 10 až 25 let a chrání proti lidskému papillomaviru typu 16 a 18.

Očkování proti rakovině děložního čípku má význam i tehdy, pokud již vedete aktivní pohlavní život. Přestože jste již byla HPV viru vystavena, nesetkala jste se pravděpodobně se všemi typy virů, před kterými vakcína chrání. Znamená to, že díky vakcíně proti HPV se můžete chránit i proti těm HPV typům, se kterými jste se doposud nepřišla do styku.

Před vakcinací je nutné gynekologické vyšetření. Vakcinaci poté provádí většinou gynekolog. Při normálním gynekologickém nálezu se udává účinnost vakcíny 70 – 80 %.

 

Jste očkovaná proti HPV nebo přemýšlíte, že se necháte očkovat? Jaký máte názor na toto očkování?

Autor: Milena Mocková

Jak pečovat o pacienta s Alzheimerovou chorobou
Vysoký tlak - tichý zabiják

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Masáže – zdravotní i příjemná záležitost
Masáže

Masáže – zdravotní i příjemná záležitost

04.07.2012

Masáž je nejstarší forma terapie, a to nejen fyzická, ale i duševní. Masáž uvolňuje ztuhlé svaly a ulevuje tak od bolesti, zlepšuje prokrvení a látkovou výměnu, dodává energii, zba ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...