Rakovina děložního čípku - příznaky a prevence
Rakovina děložního čípku patří mezi druhé nejčastější onemocnění u žen, hned po rakovině prsu. Pokud se tato onemocnění nezachytí včas, může dojít ke komplikacím při otěhotnění či v těhotenství a také k ohrožení života.
Děložní čípek je spodní část dělohy. Hlavní příčinou rakoviny děložního čípku je lidský papillomavirus HPV. Pokud je žena nakažena určitými typy lidského papillomaviru a není tato infekce vyléčena, mohou se ve sliznici děložního čípku vyvinout abnormální buňky.
Nezjistí-li se tyto buňky včas a nezačne-li se žena léčit, mohou se abnormální buňky stát předrakovinnými a později rakovinnými. To může trvat několik let, i když v některých případech k tomu může dojít během jednoho roku.
Při gynekologických kontrolách se provádí odběr onkologické cytologie, který může pomoci zjistit změny buněk čípku, ještě než se změní v rakovinu.
Příznaky rakoviny děložního čípku
- zapáchající krvavý výtok, krvácení
- bolest v podbřišku a v zádech
- potíže při močení
- krvácení z močové trubice nebo konečníku
- otok dolních končetin
Fáze rakoviny děložního čípku
- rakovina je omezena pouze na děložní čípek
- rakovina přechází na okolní tkáně
- rakovina se šíří do okolních tkání, avšak neproniká do okolních orgánů
- rakovina proniká do okolních orgánů a jsou prokázány metastázy
Prevence
Rakovina děložního čípku je specifická tím, že se proti ní dá chránit očkováním (o novinkách v očkování proti této chorobě se můžete dočíst zde).
V dnešní době nabízí trh dva druhy vakcíny proti HPV a to Silgard a Cervarix.
Vakcína Silgard je určena pro dívky a ženy od 9 do 45 let a chrání proti pěti onemocněním – rakovině děložního čípku, přednádorovým nálezům na zevních rodidlech a pochvě a genitálním bradavicím. Dále vakcína pomáhá chránit proti 4 typům lidského papillomaviru: 2 typům 16 a 18 , které způsobují přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku, vulvy a vagíny, a 2 dalším typům 6 a 11, které způsobují přibližně 90 % případů genitálních bradavic.
Vakcína Cervarix je určena pro dívky a ženy ve věku 10 až 25 let a chrání proti lidskému papillomaviru typu 16 a 18.
Očkování proti rakovině děložního čípku má význam i tehdy, pokud již vedete aktivní pohlavní život. Přestože jste již byla HPV viru vystavena, nesetkala jste se pravděpodobně se všemi typy virů, před kterými vakcína chrání. Znamená to, že díky vakcíně proti HPV se můžete chránit i proti těm HPV typům, se kterými jste se doposud nepřišla do styku.
Před vakcinací je nutné gynekologické vyšetření. Vakcinaci poté provádí většinou gynekolog. Při normálním gynekologickém nálezu se udává účinnost vakcíny 70 – 80 %.
Jste očkovaná proti HPV nebo přemýšlíte, že se necháte očkovat? Jaký máte názor na toto očkování?
Autor: Milena Mocková