Relaxace a wellness

Chůze jako antidepresivum

Veronika Tůmová
24.08.2012

Chůze je náš nejpřirozenější pohyb, který bereme jako samozřejmost a nepovažujeme ho za nijak zvlášť důležitý pro naše zdraví. Ve skutečnosti je však pro nás docela obyčejná chůze mnohem větším přínosem než jednou za čas návštěva posilovny!

Nepotřebujeme k ní žádné sportovní náčiní, ani nemusíme kupovat permanentku. Přitom zdravě protáhneme a rozpohybujeme celé tělo a většinu svalů, okysličíme mozek, který tak zbavíme škodlivin, uchráníme se od pocitů deprese a odbouráme stres.

Máte starosti? Jděte na procházku!

Chůze snižuje krevní tlak, ale i cholesterol, čímž předchází kardiovaskulárním chorobám a dokonce i řídnutí kostí. Pravidelnou chůzí můžete dosáhnout snížení rizika vzniku infarktu myokardu i mozkové mrtvice.

Chůze vás zbaví psychické únavy, pocitů sklíčenosti a deprese. Je to jeden z nejlepších způsobů zdravé relaxace, odreagování se a odpočinku.

Pěšky do přírody

Zvykli jsme si na jízdu autem či jinými dopravními prostředky, ať už je cíl naší cesty jakkoliv vzdálený. V letních měsících se pokoušíme ulevit svědomí a udělat něco málo pro své zdraví občasnou jízdou na kole, většinu roku však podléháme zaběhnutému zvyku a také, to si přiznejme, lenosti. Chodit pěšky přitom nestojí nic, jen trochu odhodlání.

Za hezkého počasí, v jakémkoliv ročním období, vyražte na procházku do přírody. Můžete zvolit i obtížnější terén, popř. měřit délku kroků. Posílíte tak svaly na nohou, ale i svalstvo páteřní. Vy sami pak pocítíte značné uvolnění, příval energie, dobrou náladu a uspokojivý pocit ze zdravé, fyzické únavy.

Správná technika zdravé chůze

Efektivnost zdravé chůze závisí na správném držení těla, stejně jako při cvičení. Plynulost chůze pak vychází ze stejně dlouhých kroků. Hlavu držíme vzpřímeně, hýžďové a břišní svaly jsou stažené, abychom zabránili zbytečnému prohnutí v bederní oblasti. Ruce jsou volně podél těla. Během chůze se snažíme také zhluboka a pravidelně dýchat.

Při procházkách v přírodě je nanejvýš důležité vnímat okolí a pozitivní odraz klidu a krásy prostředí, ve kterém se nacházíme. Jedině tak si z každé procházky odneseme ten pravý požitek a zároveň svou denní dávku zdraví.

Pro zajímavost uvádíme srovnání rozsahu výdeje energie při chůzi s jiným pohybem. Třicetiminutová svižná chůze se dá srovnat s těmito aktivitami:

  • patnáctiminutový výstup do schodů
  • patnáctiminutové odhrnování sněhu
  • půlhodina věnovaná zahradničení
  • hodinový úklid (mytí oken či podlah, luxování)

Autor: Veronika Tůmová

Co je to lipom
Stévie sladká

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Krevní transfuze
Vyšetření a léky

Krevní transfuze

30.08.2012

Byla vám, nebo někomu blízkému, někdy provedena krevní transfuze? Pak jste si možná ani neuvědomili, že šlo o specifický příklad transplantace orgánu. Jde o proces, při kterém je d ...

Co je to lipom
Kožní nádory

Co je to lipom

26.08.2012

Lipom je nezhoubný nádor tvořený tukem – tuková tkáň či uzlina v měkké tkáni, pod kůží pohyblivá, rostoucí pomalu, obvykle nebolestivá. Může se objevit prakticky kdekoliv na těle, ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...