Zdravá výživa

Mají potravinové doplňky vliv na alergie?

Jitka Suchánková
29.08.2012

Jako doplňky stravy se označují preparáty, které si můžete volně koupit v lékárně nebo v drogerii, případně v jiném obchodě. Obsahují vitamíny, minerály a další látky, které jsou tělu dodávány touto formou pro přilepšení. Dříve byly označovány jako „potravinové doplňky“.

Pacienti bohužel pod vlivem nejrůznějších reklam očekávají od výrobků tohoto druhu zázraky. Uděláme nyní malou sondu do výše zmiňovaných přípravků a rozdělíme si je do několika skupin:

Výrobky z rostlin, bylin a hub

Patří sem nejrůznější řasy, glukany a výtažky z hub, bylinné přípravky a čaje, extrakty z aloe vera nebo výtažky z hroznů a ječmene.

Výrobky živočišné

Sem patří hlavně hovězí kolostrum a přípravky z ryb, zejména ze žraloka, dále kozí mléko a mléka dalších savců jako náhražky mléka kravského.

Dále to jsou doplňky stravy, které se svým způsobem výroby i podávání nejvíce podobají volně prodejným lékům, a to výrobky s obsahem probiotik a prebiotik, nukleotidů a vitamínů.

Jak to tedy s těmito doplňky stravy ve skutečnosti je? Očekávání, že doplňky stravy by mohly mít svůj nepostradatelný efekt např. na prevenci alergických onemocnění, je většinou pouhou pověrou. To, že by mohly být účinné v léčbě alergických onemocnění, je bohužel mýtus. Přibližme si některé z doplňků stravy očima klasické medicíny:

Aloe vera

Patří společně s kolostrem k nejčastěji konzumovaným doplňkům. Některé výzkumné práce prokázaly kladný vliv aloe vera v dermatologii, onkologii a diabetologii, ale v léčbě alergických onemocnění nebo astmatu nikoliv.

Bylinné přípravky a čaje

V léčbě či prevenci alergických onemocnění by měly být účinné zejména 4 byliny, z nichž u dvou nebyla účinnost prokázána vůbec, proto se zaměříme pouze na dvě z nich:

  • Perilla frutescens (perila křovitá) – byl u ní prokázán příznivý efekt na alergickou rýmu.
  • Uncaria tomentosa (vilcacora) – je využívaná v revmatologii a onkologii, ale z hlediska možné léčby nebo prevence atopických onemocnění nemá význam.

Hovězí kolostrum

Je to první mléko, které je produkováno samicí tura domácího 24 až 48 hodin po otelení. Obsahuje látky, které později vymizí a mají vysoký obsah imunologicky aktivních látek chránících mládě před infekcemi.

Upravený preparát je dostupný v tekuté formě nebo ve formě kapslí a měl by pomáhat při léčbě alergií a posilovat imunitu. Tyto efekty však prokázány nebyly.

Probiotika a prebiotika

Prokázání vlivu probiotik, prebiotik a syntibiotik je pro obrovské množství druhů a také pro různé podávání různým věkový skupinám v prevenci alergických onemocnění velice obtížné.

Mohou nás doplňky stravy poškodit?

O pozitivních účincích doplňků stravy sice můžeme pochybovat, ale alespoň výrazně neškodí. Přesto ale mohou způsobit alergické reakce, některé byliny mohou při špatném zpracování dokonce působit toxicky.

Doplňky stravy nejsou zázračné. Asi nejdůležitější je zde známý placebo efekt – věř a víra tvá tě uzdraví. Je třeba si uvědomit, že od doplňků stravy nelze většinou očekávat víc, než vyplývá z jejich názvu.

Autor: Jitka Suchánková

Sacharidy a glykemický index
Léčba pomocí červů

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...

Počítačové hry mohou škodit i pomáhat
Péče o dítě

Počítačové hry mohou škodit i pomáhat

06.08.2012

Máte pocit, že vaše děti tráví příliš času u počítače? Pokud nejsou v zajetí krvavých stříleček, není třeba panikařit. Mnohé počítačové hry dětem pomáhají rozvíjet fantazii a nejrů ...

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...