Relaxace a wellness

Děti a saunování

Pavla Gazdová
01.12.2010

Zatímco ve Finsku rodiče běžně berou s sebou do sauny již 14denní miminko, u nás se doporučuje začít se saunováním dětí nejdříve od jejich tří měsíců. Saunování dětem utužuje zdraví a napomáhá k jejich psychické pohodě. Proto dnes řada zdravotních pojišťoven na saunování dětí finančně přispívá.

Při saunování dochází ke zvýšení hladiny imunoglobulinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest. Tato látka zabraňuje pronikání mikrobů, a tím zvyšuje schopnost dětského organismu chránit se před infekcemi. Hladina imunoglobulinu A klesá 7. den po saunování. Z toho důvodu se doporučuje saunování provádět pravidelně 1x týdně.

Saunování dětem prospívá

  • snížení výskytu onemocnění horních cest dýchacích virového původu, případně zmírnění a zkrácení průběhu tohoto onemocnění
  • uvolnění svalstva v průdušinkách, čímž dochází ke snížení nebo úplnému vymizení dýchacích potíží
  • u dětí trpících astmatem byl zaznamenán ústup astmatických potíží a opakujících se zánětů horních cest dýchacích
  • zvýšení tělesné otužilosti
  • celkové posílení organismu a podpora jeho vlastních obranných sil

Saunování rovněž blahodárně působí na neurovegetativní systém, takže děti jsou po něm klidnější, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Jednotlivé fáze saunování

1. fáze – očista a příprava

Před vstupem do prohřívarny je nezbytné dítě umýt a osprchovat teplou vodou. Obličej se jen opláchne vodou z dlaně. Před vstupem do prohřívárny se dítě dobře osuší osuškou.

2. fáze – pobyt v prohřívárně

Děti se zahřívají rychleji než dospělí, proto je nezbytné pro ně saunování přizpůsobit. Teplota ve výšce 90 cm od země by měla dosahovat maximálně 60 – 65°C. Kojence a mladší batolata je třeba chránit vlastním tělem před přímým sáláním tepla z kamen. Mohou zůstat na klíně rodiče, nebo je lze uložit na textilní podložku. Nikdy je však nezakrýváme. Délka pobytu v kabině je u těchto malých dětí maximálně 3 minuty. Větší děti mohou v prohřívarně pobýt nanejvýš 5 – 8 minut. Po celou dobu pobytu v kabině je nezbytné sledovat reakce dítěte. V případě potřeby je možné dítěti tvář ochladit vlhkou žínkou. Pokud zpozorujeme, že je dítě vysoce neklidné, raději pobyt v prohřívárně ukončíme.

3. fáze – ochlazování

Dítě nejprve osprchujeme vlažnou vodou. Následuje krátká koupel v ochlazovacím bazénku, přičemž smočení hlavy a zátylí vynecháme. U kojenců a batolat můžeme chladnou koupel vynechat zcela. Místo toho je jen lehce postříkáme studenou vodou. Po ochlazení je nezbytné dítě co nejdříve zabalit do osušky.

Kojencům a mladším batolatům stačí pouze jedno prohřátí a ochlazení. Děti v mateřských školách zvládnou již 2 cykly a školáci cykly 3.

Po saunování je třeba zajistit přísun tekutin např. přírodní ovocné šťávy, bylinné čaje, vodu, popř. nakojení kojenců. Saunování by mělo proběhnout na večer kolem 17. až 18. hodiny vždy před večeří.

Děti by neměly navštěvovat saunu v průběhu nemoci a v době rekonvalescence.

 

Chodíte s dětmi do sauny? Jak prospívá saunování vašim dětem?

Autor: Pavla Gazdová

Co je Sarkoidóza
Dětský očkovací kalendář

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...