Očkování

Dětský očkovací kalendář

Pavla Gazdová
09.12.2010

Dětský očkovací kalendář je v České republice dán legislativou. Obsahuje přehled všech povinných očkování, která by mělo absolvovat každé dítě. Stanovuje termíny pro základní očkování i přeočkování. V současné době se řídíme očkovacím kalendářem platným od 12. 3. 2009.

Mezi jednotlivými dávkami daného očkování a různými typy vakcín musí být dodržen stanovený odstup. Jestli tedy dítě onemocní, musí lékař časový plán přizpůsobit zdravotnímu stavu dítěte. Každé dítě má svůj očkovací průkaz, do kterého lékař zaznamenává datum, druh očkování, název a číslo vakcíny.

Tuberkulóza

Povinné očkování proti tuberkulóze bylo v listopadu 2010 zrušeno. Důvodem byl nejen fakt, že v naší republice počet nakažených TBC uspokojivě klesá, ale také rizika spojená s touto vakcínou.

Očkování proti tuberkulóze je samozřejmě nadále dostupné - je vhodné pro lidi, u jejichž příbuzných či známých se objeví toto onemocnění, nebo při cestách do zemí, kde je tuberkulóza rozšířenou nemocí.

Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, haemophilus influenzae b, žloutenka typu B

Vakcinace proti těmto nemocem začíná od 9. týdne. Podávají se tři dávky, přičemž rozestupy mezi nimi musí být nejméně 1 měsíc. 4. dávka se podává kolem 18. měsíce. Touto dávkou končí základní očkování proti těmto chorobám. Následně se provádí už jen přeočkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně.

První přeočkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli se provádí mezi 5. - 6. rokem. Druhé přeočkování potom mezi 11. - 12. rokem. Součástí této druhé vakcíny je i ochrana proti dětské obrně, tzn. že ve stejném období dochází i k jejímu přeočkování. Děti očkované podle původního očkovacího kalendáře se očkují proti tetanu až mezi 14. - 15. rokem.

Pokud je vaše dítě očkováno podle původního očkovacího kalendáře, je možné, že nepodstoupilo vakcinaci proti žloutence typu B. V tomto případě se doporučuje spojit očkování proti žloutence typu A a B společnou vakcínou, která se aplikuje ve 2 dávkách. Při očkování pouze proti typu B se podávají 3 dávky. Očkování se provádí mezi 12. - 13. rokem.

Spalničky, příušnice, zarděnky

První dávka základního očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám se podává po 15. měsíci věku dítěte. Druhá dávka pak s odstupem šesti až deseti měsíců po první dávce. Další přeočkování se neprovádí.

Zásady správného očkování

  • Očkuje se pouze zdravé dítě. Vyhněte se proto před očkováním situacím, kdy je dítě vystaveno riziku infekce. Před očkováním se doporučuje změřit dítěti teplotu.
  • Dítě se běžně neočkuje v inkubační době infekčního onemocnění a při alergických příznacích, jako je kožní vyrážka, senná rýma, dušnost apod.
  • Po očkování zůstaňte ještě 30 minut v čekárně lékaře z důvodu možné alergické reakce na očkovací látku.
  • Počítejte s tím, že reakce na očkování se může dostavit i po 2 týdnech od vakcinace. Proto v tomto období nejezděte s dítětem na dovolenou a vyhněte se i jiným fyzicky náročným aktivitám.

Reakce na očkování

Pokud se vyskytne reakce na očkování, uložte dítě do postele a dopřejte mu klid a odpočinek. Zvýšenou teplotu můžete snížit zábaly nebo podáním léků (Paralen, Panadol, Nurofen). V případě bolestivosti místa vpichu přikládejte chladivé obklady. Objeví-li se vyrážka, ničím ji nenatírejte a vyhněte se jejímu namočení při koupeli. Dítěti zajistěte dostatek tekutin.

Pokud dojde k neobvyklým reakcím, neprodleně kontaktujte lékaře. Lékaři vždy přesně popište průběh vedlejší reakce.

 

Jaké máte zkušenosti s očkováním svých dětí? Postupujete dle stanoveného očkovacího kalendáře?

Autor: Pavla Gazdová

Děti a saunování
Šetrná epilace cukrem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...