Relaxace a wellness

Relaxace s mandalami – hledání vnitřního klidu

Klára Thomasová
04.12.2010

Mandala znamená v sanskrtu kruh, kužnici a slouží jako opora mysli při meditaci. Podle sanskrtu je kruh symbolem všeho. Od dávných dob je mandala používána jako meditační znak.

Hlavním znakem mandaly je kruhový obrazec. Kruh je již od počátku základní vzorec. Stačí si vzpomenout na buňky, květiny, letokruhy na kmenech, pavučiny. Mandaly vyjadřují nekonečno, ale i samotné nekončeno ukončují. Kruh ohraničuje naše představy, a to je vzhledem k nekonečnému vesmíru uklidňující.

Při kreslení a malování mandal můžeme cítit, jak se pomalu, ale jistě uklidňujeme, ztišujeme a každý z nás se ponořuje do vlastního nitra. Často pociťujeme čistou radost už jen z toho, že můžeme vybarvovat a v klidu posedět. Mandaly tak dobře působí na odstranění stresu a únavy.

Uklidnění pro oči a uši

Náš svět je hlučný a hektický. Oči musí neustále pozorovat obrazy a podněty, které jsou kolem nás. Uši, které nemůžeme zavřít jako naše oči, jsou plně vystaveny všem hlukům všedního dne.

Mandala je nehybný obraz, přesný opak dnešního hektického světa. Pro oči je to barevné uvolnění, oko zde najde oporu a do nitra se vždy navrací klid. Ticho, které nastane při kreslení, je zase blahodárné pro uši.

Mandaly o nás hodně vypovídají, odráží naši náladu, naše nitro. Například známý psycholog Carl Jung používal mandaly při svých terapiích, aby se dobral duševního rozpoložení svých pacientů. Záleži na různých aspektech – jaké barvy vybíráme, zda mandalu vykreslujeme od středu k vnějším okrajům či naopak.

Jak tvořit mandaly

  • Mandaly nemají pravidla – slova jako správně či špatně neexistují
  • Mandaly jsou pro děti i pro dospělé
  • Musíme pečlivě volit dobu, kdy začneme s mandalami pracovat – dobré je vymalovávat po hektickém dni plném zážitků, před zkouškou, po výletě, před důležitým úkolem
  • Prostředí, ve kterém mandaly budeme vybarvovat, by mělo být harmonické a klidné (můžeme si však pustit relaxační hudbu).
  • K vybarvování mandal můžeme použit cokoliv – pastelky, voskovky, fixy, vodovky, tempery, foukací fixy, můžeme použít i barvy na sklo a hotový obraz nalepit na okno či zrcadlo.
  • Na tvoření mandal můžeme využít všechny možné materiály – papír, kámen, hedvábí, knoflíky a dokonce i vyšívání. Tvořivosti se meze nekladou.

Mandaly si můžeme vymyslet vlastní nebo si v knihkupectví zakoupit předlohy. Mandaly pro děti jsou se zvířecími či květinovými motivy, pro dospělé jsou tématicky laďené – například roční období.

Autor: Klára Thomasová

Mykóza nehtů - sedm omylů o nemoci
Vyhrajte myčku nebo multifunkční troubu Whirlpool

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...